SVLS predstavila na WONCA EUROPE 2017 svoje výsledky aj víziu rozvoja odboru

V Prahe sa v dňoch 28.6.-1.7.2017 uskutočnilo stretnutie všeobecných lekárov WONCA EUROPE 2017. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) na ňom zastupovali svojimi prezentáciami viacerí členovia SVLS. Za Ministerstvo zdravotníctva SR sa WONCA EUROPE 2017 zúčastnil generálny riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Štefan Laššán.

Foto (zľava doprava) : P. Šonka, I. Vaverková, B. Seifert (prezident WONCA EUROPE 2017), M. Palušková, J. Štolfa, O. Herber, S. Býma (predseda SVL ČLS)

Foto: Časť reprezentantov SVLS na WONCA EUROPE 2017 (zľava doprava): M. Jandzíková, M. Palušková, M. Holendová, I. Vaverková

Foto: E. Jurgová (SVLS) predsedá jednému z workshopov na WONCA EUROPE 2017.

Prezidentka SVLS Monika Palušková predstavila vo svojej interaktívnej prednáške vývoj a časové míľniky reformy primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku od roku 2013 až doteraz. Pre českých kolegov bolo prekvapením, že odbor všeobecné lekárstvo bol na Slovensku formálne uzákonený až v roku 2013 a to až po silných protestoch vtedy novovymenovanej hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo. Zaujali tiež informácie o vývoji vzdelávania pre všeobecných lekárov na Slovensku, jeho doslova revolučnom prerode (výučba medikov v rámci všeobecného lekárstva na lekárskych fakultách, rezidentský program, Akadémie medicínskeho vzdelávania), mimoriadne významnom rozširovaní kompetencií všeobecných lekárov (predoperačné vyšetrenia, artériová hypertenzia, preventívne prehliadky, dyslipidémie). Viaceré z nich sú po náročných rokovaniach Sekcie pre inštitucionálne vyjednávanie SVLS pre všeobecných lekárov veľmi zaujímavo finančne bonifikované a zásadným spôsobom pozitívne ovplyvňujú príjmy ich ambulancií. Monika Palušková sa venovala vo svojej prezentácii aj vízii rozvoja všeobecného lekárstva na najbližšie roky – elektronizácia, ďalšie kompetencie, štandardné diagnostické a terapeutické postupy, financovanie.

SVLS vyjednáva už tretí rok výhodné podmienky pre všetkých všeobecných lekárov v súlade so svojimi stanovami bez ohľadu na to, v akých organizáciách sa nachádzajú. SVLS nerozdeľuje, ale zastrešuje odbor odborne, edukačne, vecne aj manažérsky. Ako už viackrát uviedla Monika Palušková, všeobecný lekár je všade a vždy všeobecným lekárom. Na výkon aj úhradu za svoju prácu má rovnaké právo, nech ju vykonáva kdekoľvek na Slovensku, avšak v súlade so svojou odbornosťou a platnou legislatívou. 

Viceprezidentka SVLS Iveta Vaverková sa venovala problematike kompetencií všeobecných lekárov na Slovensku a ich prínose pre mamažment pacienta a ich dopade na rozvoj odboru. Členka výboru SVLS Miriam Holendová analyzovala vo svojej prezentácii prácu všeobecných lekárov s marginalizovanými skupinami. Ako uviedla, patria medzi ne nielen rómske komunity, ale aj seniori, neúplné rodiny, nízkopríjmové a chudobné rodiny aj bezdomovci. Všeobecní lekári sú často pre týchto spoluobčanov nielen lekármi prvého kontaktu, ale neraz aj autoritami, na ktoré sa obracajú aj s inými než zdravotnými problémami. Komunikácia s nimi je komplikovaná, ale neriešenie problémov súvisiacich predovšetkým s infekčnými ochoreniami, hygienou a životným štýlom môže mať negatívny dosah aj na majoritnú populáciu. Zaujímavé boli tiež štatistické údaje, ktoré boli v takejto koncíznej podobe publikované po prvýkrát (rómske komunity, bezdomovci, chudobné rodiny). Aj preto je ambulancia všeobecného lekára špecifická – spája sa v nej pomoc pacientovi, ktorá má veľmi často široký zdravotno-sociálny rozmer. Prezentácia vznikla s podporou národného projektu Zdravé komunity, ktorý realizuje organizácia Zdravé regióny, n.o.

Po odbornom programe predstavitelia SVLS absolvovali bilaterálne stretnutia s predstaviteľmi Společnosti všeobecného lékařství ČLS J.E.Purkyně. Ako opakovane zaznelo na stretnutiach, obe strany majú intenzívny záujem spolupracovať. Veľmi pozitívne bola hodnotená komunikácia pri zvyšovaní kompetencií všeobecných lekárov v oboch krajinách, konzultácie pri intervencii v liekovej politike (preskripčné obmedzenia). Zhodli sa na tom, že bilaterálne stretnutia majú výrazný vplyv na postavenie odboru v oboch krajinách a spoločný postup pri riešení problémov, ktoré majú všeobecní lekári v Čechách aj na Slovensku veľmi podobné.

Zdroj: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska

Foto: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska