Hlavný hygienik po celoplošnom testovaní posiela k pacientom zdravotníkov aj s potvrdenou infekciou COVID-19

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal dňa 30.10.2020 dokument Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 (desiata aktualizácia).

Upozorňujeme na mimoriadne závažné medicínske a právne klauzuly uvedeného dokumentu. Určite je nevyhnutné presnejšie precizovať okolnosti, za akých takíto zdravotnícki pracovníci majú poskytovať zdravotnú starostlivosť. Nie je jasné, čo znamená “vážne ohrozenie zdravotnej starostlivosti”. Napríklad keď zostane podľa normatívu polovica alebo desatina zdravotníckych pracovníkov u poskytovateľa? Kedy nastane takýto stav podľa usmernenia?

Pacienti musia byť v kontakte so zdravotníckymi pracovníkmi v maximálne možnom bezpečí. V nemocniciach aj v ambulanciách.

Nové články a iné zmeny sú v usmernení hlavného hygienika sú uvedené červenou farbou ako v článku. Upozorňujeme iba na niektoré vybrané zmeny:

1/ Môže zdravotnícky pracovník alebo študent s potvrdenou infekciou COVID-19 v postavení zdravotníckeho pracovníka poskytovať zdravotnú starostlivosť? 

Áno. 

9.3.3. Asymptomatickí zdravotnícki pracovníci s potvrdeným ochorením COVID-19
Asymptomatickým zdravotníckym pracovníkom s potvrdeným ochorením COVID-19 vykonávajúcim svoju činnosť u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je umožnené vykonávať svoju prácu za podmienok stanovených v tomto usmernení, a to v prípade, ak by svojou absenciou na pracovisku mohli vážne ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Za pozitívne diagnostikovaného zdravotníckeho pracovníka na ochorenie COVID-19 sa považuje osoba, ktorá bola testovaná formou RT-PCR alebo antigénovým testom.

Asymptomatickí zdravotnícki pracovníci poskytujú zdravotnú starostlivosť za týchto podmienok:
– prísne dodržiavanie protiepidemických opatrení – zdravotnícky pracovník uplatňuje bariérovú ošetrovateľskú techniku (minimálne za týchto podmienok: respirátor FFP2/FFP3
bez výdychového ventilu, dezinfekcia prostriedkami s plným virucídnym účinkom, rukavice, plášť),
– odporúča sa, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prioritizovali asymptomatickým zdravotníckym pracovníkom s potvrdeným ochorením COVID- 19 ich prácu podľa
nasledujúceho poradia:
 práca bez kontaktu s pacientami a ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi (napr. telemedicína),
 starostlivosť o pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 prednostne v kohortovom usporiadaní,
 starostlivosť o pacientov so suspektným ochorením COVID-19,
starostlivosť o pacientov bez suspektného alebo potvrdeného ochorenia COVID-19.

9.3.4. Zdravotnícki pracovníci s potvrdeným ochorením COVID-19, ktorí majú klinické príznaky ochorenia COVID-19
– vyraďujú sa z pracovnej činnosti.

2/ Môže všeobecný lekár pred dospelých alebo všeobecný lekár pre deti a dorast vystaviť pre pacienta tzv. “karanténnu PN” iba na základe žiadosti pacienta bez overenia certifikátu z celoplošného testovania? Priniesť ho pacient v karanténe nemôže, evidencia pre všeobecných lekárov nie je prístupná. Ako si lekár overí, že pacient je pozitívne testovaný alebo chorý, keď za vystavenie dokladu o práceneschopnosti nesie medicínsku a právnu zodpovednosť voči Sociálnej poisťovni a zamestnávateľom?

Nijako.

8.1. Všeobecný lekár (VLD, VLDD)

… zabezpečí vystavenie karanténnej PN pre osobu chorú, podozrivú z ochorenia alebo podozrivú z nákazy (ak o to osoba požiada) na základe vlastného zistenia, oznámenia pacienta alebo oznámenia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Celý dokument čítajte tu: https://www.e-vuc.sk/buxus/docs/UsmernenieHH_COVID19_10.aktual30.10.2020.pdf

 

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Foto: fotolia.com