Odborná pracovná skupina (OPS) v odbore všeobecné lekárstvo pre štandardné diagnostické a terapeutické postupy (ŠDTP) vznikla na Ministerstve zdravotníctva SR (MZ SR) v júli 2017. Jej cieľom bolo pripraviť ŠDTP v oblastiach, ktoré sú pre náš odbor prioritou. Členmi OPS sa po dohode stali Monika Palušková, Patrícia Eftimová, Dagmar Kučerová, Miriam Holendová, Jana Striško Senčáková, Marián Šóth, Peter Pekarovič, Peter Makara a Ľudmila Resutíková.
Keďže časť OPS mala už bohaté skúsenosti s prípravou Odborných usmernení MZ SR, svižne a s chuťou sme sa pustili do práce. Ako prvý sme pripravili ŠDTP na komplexný manažment dospelých pacientov s artériovou hypertenziou. Jednak preto, že patrí medzi najčastejšie diagnózy, ktorým sa všeobecní lekári denne venujú vo svojich ambulanciách. Druhým dôvodom bolo to, že sme sa rozhodli tento ŠDTP pripraviť ako multiodborový a vzorový pre všetky ostatné nasledujúce ŠDTP. Bola to veľká výzva. K spolupráci sme pozvali internistov, kardiológov, revíznych lekárov aj sestry. Hlavne úlohu sestier sme považovali za nezastupiteľnú. ŠDTP takéhoto rozsahu sa bežne tvorí 2-3 roky, nám sa ho podarilo pripraviť za 5 mesiacov. Pracovali sme na ňom po práci vo vlastných ambulanciách – vo svojom voľnom čase, na úkor víkendov, po nociach. A boli sme naozaj úspešní.
Pracovali sme na ňom po ubezpečení MZ SR, že príprava ŠDTP bude prebiehať paralelne s úpravou preskripčných obmedzení, kompetencií sestier aj úhradového mechanizmu, aby bol ŠDTP na území SR plne vykonateľný a v súlade s európskymi guidelineami.
Na technickej komisii dňa 5.12.2017 bol ŠTDP venovaný artériovej hypertenzii schválený ako prvý a zatiaľ jediný ŠDTP v SR. Členovia technickej komisie ho zhodnotili mimoriadne vysoko pozitívne.
Našim cieľom bolo mať ŠTDP odborne a právne jednoznačný, uplatniteľný v praxi, bezpečný pre lekára a so spravodlivo zaplatenou prácou lekára aj sestry. Paralelne s úpravou preskripčných obmedzení, kompetencií sestier a garanciou adekvátnych platieb za tento výkon u zdravotných poisťovní. MZ SR celé mesiace slovne deklarovalo snahu riešiť oprávnené požiadavky autorov ŠDTP, nič sa však neudialo. Z uvedeného dôvodu sme po mesiacoch márneho čakania ŠDTP artériová hypertenzia stiahli z ďalšieho schvaľovacieho procesu.
Stále sa nič nedialo. V júni 2018 napokon MZ SR iniciovalo úpravy v kategorizácii, avšak bez efektu. Ďalej sme už nemohli čakať, či sa MZ SR rozhodne konečne konať. V záujme posunutia ŠDTP sa teda rozhodli konať autori – technicky, nie vecne sme ŠDTP upravili tak, aby bol realizovateľný v praxi aj za existujúcich podmienok. Všetci vieme, koľko práce je s hypertonikom – ide komplexný manažment, ktorý musí byť zazmluvniteľný zdravotnými poisťovňami nad rámec kapitácie. A nemohli sme dopustiť, aby bola starostlivosť o hypertonika vymáhaná v rámci kapitačnej platby ako celé desaťročia doteraz. To muselo skončiť. Na zmenu sme čakali 20 rokov. Chceli sme všeobecné lekárstvo posunúť na vyšší stupeň. A urobili sme to.
V júni 2018 sme preto požiadali MZ SR o zaradenie upraveného ŠDTP artériová hypertenzia do schvaľovacieho procesu. Upravený ŠDTP bol zaradený do programu najbližšej technickej komisie na september 2018.
Sme však ostražití. Po skúsenostiach, ktoré máme, budeme veľmi pozorne sledovať cestu ŠDTP artériová hypertenzia, aby nedošlo “po ceste” k jeho „zdeformovaniu“.
Každá zmena v ŠDTP musí byť odsúhlasená tímom jeho autorov: MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA (všeobecné lekárstvo), MUDr. Patrícia Eftimová, MPH (všeobecné lekárstvo), prof. MUDr. Juraj Payer, CSc. (vnútorné lekárstvo, endokrinológia), MUDr. Peter Jackuliak, PhD. (vnútorné lekárstvo), prof. MUDr. Róbert Hatala, CSc., FESC, FACC (kardiológia), doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc. (kardiológia), MUDr. Dagmar Kučerová (všeobecné lekárstvo), MUDr. Miriam Holendová (všeobecné lekárstvo), MUDr. Jana Striško Senčáková, MPH (všeobecné lekárstvo), MUDr. Ľudmila Resutíková (všeobecné lekárstvo), MUDr. Beata Havelková, MPH (revízne lekárstvo), PhDr. Tatiana Hrindová, PhD. (ošetrovateľstvo).
ŠDTP je podľa legislatívy zákonnou normou, a teda musí byť pripravený perfektne. Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na tvorbe multiodborového ŠDTP na komplexný manažment dospelého pacienta s artériovou hypertenziou. Naša predstava o ňom bola trochu iná, ale pracovali sme v prostredí, ktoré umožnilo práve toto. Aj tak ide o najlepší a najhodnotnejší štandard, aký kedy Slovensko malo. Som úprimne hrdá na našu prácu a jej výsledok. Obetovali sme jej tisíce hodín svojho voľného času, prebdeli sme mnoho nocí. Výsledkom je špičkový odborný materiál európskeho formátu. Prvýkrát písali všeobecní lekári ŠTDP spoločne s internistami, kardiológmi, revíznymi lekármi a sestrami. Dokázali ich zjednotiť a nabudiť pre spoločnú prácu. A boli rešpektovanými lídrami tímu. Je to dôkaz, že medicínske štandardy vieme nielen podkladovo pripraviť, ale aj vynikajúco písať. Môžeme byť právom hrdí na svoju tímovosť a špičkovú odbornosť. Ešte raz moja hlboká úcta a veľká vďaka všetkým zúčastneným.
Ďalšie ŠDTP nebude OPS pripravovať v pôvodnom zložení. Na pôde MZ SR totiž došlo k zásadnej zmene v spôsobe práce OPS – z tímovej sa zmenila na neakceptovateľne direktívnu a na MZ SR prestala existovať vízia odbornej prípravy ďalších kvalitných ŠDTP. Členovia OPS písali ŠDTP ako nezávislí špičkoví experti. Z presvedčenia a vo svojom voľnom čase. Amatérske zásahy do systému tvorby ŠDTP ich ohrozujú odborne aj právne. Takýto stav neumožňuje odborne pracovať a zabezpečovať potrebnú kvalitu ŠDTP.
Z uvedených dôvodov dňa 22.6.2018 z OPS odstúpili: Monika Palušková, Patrícia Eftimová, Jana Striško Senčáková, Miriam Holendová a Dagmar Kučerová.
Po odchode vyše polovice členov OPS sa uvoľnili miesta pre záujemcov, ktorí majú o prácu v OPS záujem. V prípade, že chcete byť členom OPS, zašlite mail do 9.7.2018 na info@svls.sk .
Podmienky členstva podľa Štatútu OPS 41/2017:
(1) Podmienkou členstva v odbornej pracovnej skupine je splnenie všetkých nasledujúcich bodov:
a) VŠ II. stupňa a špecializácia v príslušnom odbore (špecializácia nie je nutná pre interdisciplinárne odbory t.j. iné ako zdravotnícke odbory),
b) celková prax minimálne 5 rokov alebo prax v odbore po ukončení špecializačného štúdia minimálne 4 roky a pre interdisciplinárne odbory minimálne 4 roky praxe,
c) preukázanie vedecko-výskumnej a/alebo pedagogickej a/alebo poradenskej činnosti s doložením publikačnej a ďalšej činnosti v súvislosti s nomináciou do odbornej pracovnej skupiny,
d) čestné prehlásenie o občianskej bezúhonnosti,
e) písomný súhlas s vymenovaním za predsedu alebo člena odbornej pracovnej skupiny,
f) písomný súhlas so zverejnením mena, priezviska, pracoviska a informácie o členstve v odbornej pracovnej skupine,
g) písomný záväzok mlčanlivosti o všetkých skutočnostiach dôverného charakteru, o ktorých sa dozvie v súvislosti s členstvom v odbornej pracovnej skupine a neposkytnutí týchto údajov tretím osobám v písomnej ani elektronickej podobe,
h) písomný záväzok oznámiť všetky okolnosti a skutočnosti, ktoré by mohli viesť k vzniku alebo priamo zakladali konflikt záujmu vo vzťahu k problematike prerokovávanej odbornou pracovnou skupinou.
Autori: Monika Palušková, Patrícia Eftimová
Foto: fotolia.com