Mnoho rokov máme dobre zavedený systém ERP s fiškálnymi modulmi. Majú ich všetky podnikateľské subjekty, kde prebiehajú hotovostné operácie (vrátane platobných kariet). Bloky vydávané týmito pokladňami majú všetky náležitosti, nie sú falšovateľné (nie je možné prelomiť SW na ich kódovanie, nie je nemožné manipulovať s údajmi) a sú kontrolovateľné.
Do tohto prichádza Finančná správa zavádzaním online pripojenie ERP na DÚ s autorizáciou každého bloku v reálnom čase (tzv. eKasa). Argumentuje, že e-kasy zavádza preto, lebo chce znížiť krátenie tržieb, keď časť ide mimo pokladníc. Pri kontrolách prevádzok na zadržaných pokladniciach (27 kusov) totiž zistila krátenie tržby za rok vo výške 190 000 eur, čo je pri objeme výberu daní zanedbateľné množstvo. Na základe toho odhadli, že zavedením e-kasy získajú navyše už v tomto roku vyše 57 miliónov EUR. Ako prišli k takejto sume?!
Vyvoláva to vážne otázky a tiež pochybnosti, nakoľko navrhovaný systém má vážne nedostatky:
- Vyjadrenie, že nemusia robiť uzávierku pokladní je nereálne – aj tak ich podnikatelia musia tlačiť pre vedenie účtovníctva.
- Kontrolné orgány nemajú jednotný systém, ako z úložiska prečítajú blok – potrebujú na to dodávateľa zariadenia, mali radšej definovať rovnaký povinný formát a komunikačnú vrstvu na jednoduchú kontrolu zariadenia.
- Nejasné je aj fungovanie úložiska dát na DÚ.
- „Krčmári, trhovníci a pod.“ môžu systém obchádzať tak ako doteraz, hlavne nevydávaním blokov, čo predstavuje najväčšie úniky a e-kasa toto nerieši.
Okrem toho riešenie, ktoré sa nakoniec uzákonilo, zbytočne predražuje náklady podnikateľským subjektom. Pôvodne sa mal upravovať iba SW, čo by znamenalo menšie náklady, ale konečná verzia zákona vyžaduje aj výmenu HW, čo zn. omnoho väčšie náklady (likvidácia súčasného HW, kúpa a montáž nového + SW. Ktovie prečo sa vybrala tzv. česká cesta?! Pritom treba podotknúť, že v ČR zavádzaním ERP začínali omnoho neskôr a na online model nabehli rovno zo stavu nula, čiže podnikatelia nemajú opakované náklady. Okrem toho, certifikácia HW ešte len začala. Keďže je nejasné aj fungovanie úložiska dát na DÚ, výrobcovia nevedia nastaviť, tým pádom aj dodávatelia riešení pre podnikateľské subjekty váhajú s nákupom a dodávkou svojím klientom. Ukazuje sa nereálnosť termínu stanoveného zákonom.
Záver: neefektívne až nezmyselné riešenie, iba zbytočne zaťaží podnikateľské subjekty a nezlepší výber daní.
Autor: Ludvík Posolda
Zdroj: dennikn.sk
Foto: fotolia.com