Na Slovensku nebola od roku 2008 zadefinovaná potreba doplniť pohotovostné zásoby o vybrané zdravotnícke pomôcky i napriek ohrozeniam vyplývajúcim zo šírenia SARS, eboly či prasacej chrípky. Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad v práve zverejnenej analýze o nákupe zdravotníckych pomôcok.
NKÚ konštatoval, že Slovenská republika nebola pripravená na vznik mimoriadnej situácie a nemala vybudované pohotovostné zásoby zdravotníckych pomôcok, ktorými môže vláda a príslušné štátne inštitúcie minimalizovať riziká spojené s nekontrolovaným ohrozením života i zdravia obyvateľov.
Slovensko potom počas koronakrízy nakupovalo zdravotnícke pomôcky výrazne predražené.
Až uznesenie vlády SR z 27. februára t. r. rozšírilo zoznam pohotovostných zásob štátu o zdravotnícky materiál. V tom čase neboli na národnej úrovni k dispozícii žiadne zdravotnícke pomôcky využiteľné na elimináciu dôsledkov nástupu epidémie či pandémie, píše NKÚ.
„Zodpovedné inštitúcie, akými bezpochyby sú aj Ministerstvo zdravotníctva či Úrad verejného zdravotníctva, nepožadovali v minulosti vytvorenie zásob pomôcok, ktoré by mohol štát bezodkladne použiť na riešenie mimoriadnej situácie vyvolanej napríklad šírením nebezpečného infekčného či respiračného ochorenia,“ zistili kontrolóri.
Zdroj: dennike.sk
Foto: fotolia.com