Vlani sa zo slovenských lekární vyzbieralo viac ako 197 ton nespotrebovaných liekov. V priemere ide o 89,47 kilogramu na jednu lekáreň. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za rok 2021. Množstvo vyzbieraného odpadu pritom podľa ústavu medziročne stúplo o viac ako 36 ton.
Najväčší objem liekov sa vyzbieral v Bratislavskom kraji – 47.316 kilogramov. V Banskobystrickom kraji sa vyzbieralo 20.375, v Košickom 23.159, v Nitrianskom 16.439, v Prešovskom 23.805, v Trenčianskom 22.318, v Trnavskom 18.447 a v Žilinskom 25.324 kilogramov nespotrebovaných liekov.
Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby by ľudia nikdy nemali vyhadzovať do koša či splachovať. Vo vnútornom obale ich treba zaniesť späť do lekárne, vonkajší obal možno klasicky recyklovať. Do lekární možno odniesť nespotrebované tablety, kapsuly a čapíky v blistroch, sirupy a kvapky vo fľaštičkách, masti, krémy a gély v tubách a téglikoch. Tiež použité injekčné striekačky so zatavenou ihlou, inzulínové perá a ampulky injekčných roztokov.
Naopak, do lekární nepatria zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, výživové doplnky, detská výživa, kozmetické výrobky ani iný sortiment zakúpený v lekárni, ktorý nie je liekom.
Zo slovenského trhu sa vlani v dôsledku nedostatkov v kvalite stiahlo 28 liekov, čo je dvakrát viac ako v roku 2020. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za rok 2021.
Celkovo prijal ústav 243 hlásení o nedostatkoch liekov z medzinárodných liekových agentúr. Z nich bolo 157 prvej triedy urgentnosti, čo je podľa ŠÚKL nedostatok v kvalite, ktorý predstavuje potenciálne ohrozenie života alebo poškodenie zdravia. Najčastejšie sa hlásila prítomnosť nečistoty nad povolený limit, nesúlad so špecifikáciou lieku v parametroch rozpustnosť, obsah liečiva, prítomnosť cudzorodých častíc, mikrobiálna kontaminácia či nesúlad s požiadavkami správnej výrobnej praxe (SVP) výrobcov liekov alebo výrobcov API.
Minulý rok zrušil ústav registráciu 283 liekom a vydal 347 rozhodnutí o registrácii nových liekov. “Štatistiky sú podobné ako v roku 2020, keď bolo vydaných 323 rozhodnutí o registrácii nových liekov, 301 liekom bola zrušená registrácia,” ozrejmil ŠÚKL na webe.