Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) chce presadiť, aby neplatiči zdravotného poistenia mali rovnaký nárok na čerpanie kompletnej zdravotnej starostlivosti ako ostatní občania. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) s tým zásadne nesúhlasí. Zároveň konštatuje, že sa tým prehĺbi zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, predĺžia sa čakacie doby a úplne sa zlikviduje motivácia platiť zdravotné odvody. Štát už v súčasnosti nepokrýva reálne finančné náklady na zdravotnú starostlivosť pre poistencov štátu (deti, dôchodcovia, nezamestnaní, rodičia na rodičovskej dovolenke a pod.) a súčasný obrovský deficit by sa tým ešte viac prehĺbil. V súčasnosti sú na Slovensku desiatky a desiatky tisíc občanov, ktorí sa úmyselne a zo špekulatívnych dôvodov vyhýbajú plateniu zdravotných odvodov a ich počet by sa po úprave legislatívy výrazne zvýšil. SVLS preto žiada, aby MZ SR návrh stiahlo.
V čase, keď nemáme dostatok lekárov, sestier, nezdravotníckeho personálu v nemocniciach aj v ambulanciách, keď sa každým dňom zvyšuje dlh v zdravotníctve, keď stojíme sa prahu reálneho kolapsu systému, sa z nepochopiteľných dôvodov objavil návrh na ďalšie bezbrehé čerpanie zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti majú neplatiči zdravotného poistenia nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Tým sa reguluje čerpanie zdravotníckych služieb a títo občania majú zároveň istotu, že pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti im v rámci solidarity ostatných občanov, ktorí si poctivo platia zdravotné odvody, bude poskytnutý život zachraňujúci výkon.
Je absurdné v čase kolabujúceho zdravotníctva chcieť legislatívne ukotviť, aby aj tí, ktorí veľmi často cielene a zámerne neprispievajú do spoločného balíka platieb do zdravotného systému, mali rovnaký nárok na ambulantné u všeobecných lekárov či špecialistov, CT alebo MRI vyšetrenia a ešte sa im na tieto výkony budú skladať všetci ostatní občania. Už teraz sa na mnohé plánované vyšetrenia či zákroky čaká celé mesiace. Viedlo by to k ďalšej demotivácii uhrádzať odvody do verejného zdravotného poistenia a je isté, že takýto nesystémový krok by už aj tak krehký systém poskytovania zdravotnej starostlivosti ešte viac rozvrátil.
Preto vyzývame Ministerstvo zdravotníctva SR, aby uvedený návrh stiahlo a zároveň zákonom upravilo povinnosť štátu platiť adekvátne úhrady do verejného zdravotného poistenia za poistencov štátu.
MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA
prezidentka
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)