Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) upozorňuje na skokovité zvýšenie cien v zdravotníctve v roku 2025. Vláda SR predstavila tzv. konsolidačný balíček, ktorým mimo iných opatrení chce na drvivú väčšinu tovarov a služieb uvaliť 23%-nú DPH. Treba počítať s tým, že už aj tak nedofinancované ambulancie a ich pacienti budú výrazným zvýšením cien veľmi výrazne zasiahnutí. Navyše nikto z Vlády SR skokovité zvýšenie cien (nielen) v zdravotníctve so slovenskými zdravotníkmi a zamestnávateľmi vopred neprerokoval.
Výrazné zvýšenie DPH na tovary a služby neobíde ani zdravotníctvo a špeciálne sa odrazí v ambulantnom sektore. Od r. 2024 sa zvýšili odvody pre právnické osoby, inflácia tiež ukrojila z balíčka, ktorý sa v zdravotníctve nachádza. Platby zdravotných poisťovní už teraz nepokrývajú ani bazálne náklady na prevádzku ambulancií bez ohľadu na špecializáciu. Ak sa DPH takto výrazne zvýši prakticky vo všetkých oblastiach života občanov vrátane starostlivosti o zdravie, treba počítať s ďalším otváraním nožníc medzi reálnymi cenami zdravotníckych služieb a úhradami zdravotných poisťovní aj pacientov.
Ozdravenie verejných financií je nevyhnutné, nerobí sa však takto – bez diskusie, bez racionalizačných opatrení na strane štátu, bez odbornej diskusie, bez relevantných analýz dopadov na občana a iba na základe rozhodnutí “od stola”.
Odpoveď je jednoznačná – prakticky všetky ceny sa zvýšia. Aj pre ambulancie, ktoré sú aj zamestnávateľmi, pretože zamestnávajú desiatky tisíc odborne vysoko kvalifikovaných občanov Slovenska.
Zvýšia sa ceny nájomného, energií, zdravotníckeho materiálu, kancelárskych potrieb, pohonných hmôt, diaľničných známok, vzdelávania, cien zdravotníckych prístrojov, lízingov, dezinfekcie, väčšiny potravín a ďalších vstupov a prakticky všetkých komodít, ktoré ambulancia potrebuje k svojej základnej prevádzke. Má navyše pribudnúť daň z každého pohybu na účte, z ktorého ambulancia platí všetky mzdy a ostatné úhrady a na ktorý prichádzajú aj platby za poskytnutú zdravotnú starostlivosť zo zdravotných poisťovní.
Samozrejme, vzhľadom na zvýšenie životných nákladov a valorizáciu platov zdravotníckych pracovníkov – lekárov, sestier a ďalšieho zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu – bude nevyhnutné valorizovať aj platy zamestnancov ambulancií, na ktoré sa nevzťahuje tzv. platový automat, ktorý majú zákonom zaručený zamestnanci štátnych nemocníc.
Je zrejmé, že zdravotné poisťovne nebudú schopné vykryť výrazné zvýšenie cien v roku 2025 v zdravotníctve, a tak sa napĺňa konštatovanie SVLS z augusta 2024, že Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ SR) deklarovaný audit doplatkov a poplatkov zdravotníctve nemá žiadny význam, a to nielen v roku 2024, ale bude úplne bezcenný aj v roku 2025. Každá ambulancia sa bude snažiť primárne zachovať svoju prevádzku a stabilizovať odborný personál.
SVLS upozorňuje, že pokiaľ MZ SR nepredstaví relevantnú, odbornú a vykonateľnú stabilizáciu fungovania ambulancií, a to predovšetkým na vidieku, odkiaľ v roku 2024 začal výrazný odchod zdravotníkov, dôjde k citeľnému zhoršeniu dostupnosti ambulantnej, predovšetkým všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre občanov Slovenskej republiky. Už dnes existujú oblasti, kde sa za všeobecným lekárom cestuje 40-60 km. Markantným zvýšením nákladov bude odchod zdravotníkov z vidieka pokračovať, pretože náklady výrazne prevýšia príjmy potrebné na prevádzku ambulancie.
MUDr. Monika Palušková, PhD., MPH, MBA, LL.M.
prezidentka
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)