Ak nebude definovaný rozsah a nárok zdravotnej starostlivosti, onedlho sa výrazne zníži jej dostupnosť

Otázka konkrétnej sumy dofinancovania zdravotníckeho sektora je podľa analytika INESS Martina Vlachynského politická a závisí od toho, ako budú naplnené očakávania jednotlivých subjektov v systéme. “Ak dofinancujete nula eur, zdravotníctvo ‘nejak’ bude fungovať ďalej, ale príde k obmedzeniu dostupnosti. Ak dofinancujete miliardu, zdravotníctvo ju bez problémov zhltne a po chvíli zase budeme hovoriť o novej diere,” doplnil pre TASR.

Podotkol, že problémom verejného zdravotníctva je, že potreby ľudí sú nekonečné, ale zdroje sú jasne zadefinované výškou odvodov a platbou za poistenca štátu. “Z tohto rozporu vznikajú finančné ‘diery’,” ozrejmil. Jediná možnosť, ako im dlhodobo zabrániť, sú podľa analytika tvrdé obmedzenia spotreby, teda jasné zadefinovanie nároku pacienta. “Lenže to je politicky nepriechodné. Verejnosť je naučená na heslo ‘všetkým všetko’,” skonštatoval.

Isté zlepšenie podľa neho možno dosiahnuť pomocou stabilizácie platieb za poistenca štátu či konzervatívnejším rozpočtovaním.

Riešenie vidí aj v lepšom manažovaní dopytu pacientov, napríklad zavedením spoluúčasti či tvrdými rozpočtovými obmedzeniami na nemocnice, ale najmä budovaním nároku v podobe čakacích lehôt, geografického nároku a vytvorenia funkčných štandardov.

Zdroj.: TASR

Foto: fotolia.com