Ak znechutíme lekárov, mnohí odídu do penzie, varuje Droba

Región hlavného mesta sa počas pandémie stal samostatným ostrovom. “Je ale pravdou, že Bratislavský samosprávny kraj sa snaží starať najmä sám o seba a o svojich obyvateľov. Robíme to najlepšie, ako vieme, a nie vždy je to úplne v súlade s tým, aké sú predstavy štátu,” skonštatoval župan Juraj Droba (SaS).

Bratislavský kraj si ide počas koronakrízy vo viacerých situáciách svojou cestou. Keď minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) nariadil lekárom urobiť si zásoby ochranných pomôcok na 30 dní dopredu vrátane súprav koronavírusových testov, vy ste ako jediný župan ministrov list samosprávnym lekárom neposlali, naopak, poslali ste odpoveď ministrovi, že pomôcky v takom množstve nie je možné zohnať a že to má uhradiť štát. Aký máte vzťah s ministrom a ako vnímate jeho kroky v boji proti pandémii?

Vzťah máme korektný. Kroky v boji proti pandémii sme vyhodnotili tak, že za obdobie júl a august bolo potrebné lepšie sa pripraviť na druhú vlnu. Čo sa týka mojej odpovede ministrovi, ten list som poslal preto, že poznám náladu medzi lekármi. Posledné, čo chcem, je znechutiť ich. Dôsledkom môže byť, že napríklad odídu do penzie. Je ich veľmi veľa v dôchodkovom veku a takéto listy od ministerstva by ich mohli odrádzať a znechucovať. Preto sme list nepreposielali ďalej. Odpísal som ministrovi, že veci, ktoré od župy požaduje, sú funkciou štátu, a preto by ich mal zabezpečiť štát. Je ale pravdou, že Bratislavský samosprávny kraj sa snaží starať hlavne sám o seba a o svojich obyvateľov. Robíme to najlepšie, ako vieme, a nie vždy je to úplne v súlade s tým, aké sú predstavy štátu.

Bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) začiatkom septembra zakázal organizáciu hromadných podujatí, obmedzil počty ľudí na nich v okresoch Bratislava, Senec, Pezinok. Krátko nato sa ale prijali pre krajinu miernejšie opatrenia a premiér Igor Matovič vyzval RÚVZ, aby opatrenia zmiernil. Považujete za správne, keď politika zasahuje do vecí RÚVZ?

Regionálne úrady verejného zdravotníctva sú trochu nešťastne zriadené. Je ich 36 a hlavný hygienik krajiny Ján Mikas nie je nadriadený regionálnym úradom. Preto do toho musí niekedy vstúpiť aj politika. To, čo sa udialo v Bratislave, nebola žiadna iniciatíva samosprávy. Bolo to skôr o tom, že bratislavský hygienik prijal prísnejšie opatrenia a neskôr ich zjemňoval. Regionálny hygienik konal na základe podnetov. Robil to, čo sa od neho žiadalo. Uvedomme si ale, že úrad šéfa bratislavského regionálneho úradu verejného zdravotníctva Stanislava Dubu je extrémne preťažený a robí, čo môže. Dorovnanie opatrení na rovnakú úroveň po celej krajine bolo rozhodnutím premiéra a podľa mňa bolo správne.

Celý článok čítajte https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/565279-rebel-droba-ak-znechutime-lekarov-mnohi-odidu-do-penzie-varuje/

Autor: Ivana Štefúnová

Zdroj: pravda.sk

Foto: fotolia.com