Aké sú rozdiely medzi rúškami a ako nosiť jednotlivé typy?

Rúška sú od stredy povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, a to pri akomkoľvek pohybe mimo domácnosti. Nariadenie je súčasťou opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.

Jednorazové rúška

Podobne ako pri ďalších typoch rúšok platí, že chráni najmä okolie, nie nositeľa. Účinnosť sa zvyšuje, keď tesne prilieha. Úrad verejného zdravotníctva varuje, že tieto rúška by sa nemali počas nosenia chytať rukami, a to najmä preto, aby sa predišlo kontaminácii.

Látkové rúška

Výhodou látkových rúšok je možnosť ich opakovaného používania. Po opratí pri teplote 60 až 90 stupňov a následnom vyžehlení sú opäť  účinné. Na výrobu pláteného rúška sa odporúčajú dve vrstvy látky, ktorá by mala byť husto tkaná, no zároveň priedušná, aby sa cez ňu dalo dýchať.

Respirátory

Respirátor chráni na rozdiel od rúšok najmä človeka, ktorý ho využíva. Filtruje totiž vzduch až na úroveň malých častíc.

Najjednoduchšie (FFP1) chránia len pred prachom a v prostredí sťažujúcom dýchanie.

Pri súčasnej pandémii majú význam najmä respirátory typu FFP2, ktoré uvádzajú minimálnu účinnosť filtrácie 88 percent. Riziko nákazy sa pre ich nositeľa uvádza na úrovni nanajvýš osem percent.

Existujú ešte aj FFP3 respirátory, pri ktorých sa filtračná schopnosť blíži k 99 percentám.

Aj respirátory sa delia na jednorazové a na typy s výmenným filtrom. Ten by sa mal po čase meniť, bez toho respirátor prestáva fungovať a hrozí aj nákaza plesňovým ochorením.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22368233/ake-su-rozdiely-medzi-ruskami-a-co-je-najlepsie.html

 

Autor: Peter Kováč

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com

 

 

 

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22368233/ake-su-rozdiely-medzi-ruskami-a-co-je-najlepsie.html