Určite si spomínate na kauzu spred dvoch rokov – všeobecní lekári hlavne v Bratislave mali konflikt s pracoviskom, ktoré od nich žiadalo, aby podávali neindikovanú liečbu na žiadosť chirurga, ba dokonca v rozpore s SPC konkrétneho lieku. Direktívne im “odkazovalo”, že tak majú urobiť, lebo “musia”. V prípade nesúhlasu ich dehonestovalo priamo pred pacientmi a opakovane podávalo sťažnosti na štátne orgány. Vďaka perfektnej znalosti zákonov sa naše kolegyne na čele MUDr. Patríciou Eftimovou, MPH spoločne s právnikmi SVLS veľmi úspešne postavili na obranu všetkých všeobecných lekárov a na odpor proti porušovaniu zákona. Máme k dispozícii odpoveď MZ SR, ktorú sme si doslova vymohli a ktorá nás chráni – nikto nemôže od všeobecného lekára žiadať postupovať v rozpore s SPC liekov a už vôbec nie je povinný pracovať za iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý si neplní vlastné povinnosti. Domohli sme sa ako komunita všeobecných lekárov pravdy a spravodlivosti. Stanovisko MZ SR týkajúce sa tejto kauzy sa nachádza na stránke www.svls.sk
Opakovane sa presviedčame, že spoločne sme naozaj silní. Ale musíme vynikajúco poznať legislatívu a využívať ju na vlastnú ochranu a v náš prospech.
Pacient nebol spokojný. Vraj nerobím, čo mi nakázal chirurg v meste. Napriek tomu, že som vidiecky všeobecný lekár, nevidela som dôvod, prečo by som to mala robiť. Som nezávislý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, nie som jeho zamestnancom a poznám odborné usmernenie o delegovaných odberoch. A pracujem podľa neho.
Čo sa teda stalo? 69-ročný pacient hypertonik v anamnéze s divertikulózou čreva prišiel do mojej ambulancie všeobecného lekára s asi mesiac trvajúcimi ťažkosťami: nafukovanie a občasné bolesti v ľavom hypogastriu. Podrobne som ho vyšetrila. Nález na bruchu bol fyziologický. Keďže som príčinu jeho ťažkostí nedokázala určiť u mňa v ambulancii, poslala som ho na gastroenterologické vyšetrenie a ultrasonografiu brucha.
Gastroenterológ (o 8:28 hod.) vykonal ultrasonografiu brucha s nálezom edému sigmy a odporučil chirurgické konzílium. Pacient ho absolvoval o hodinu (o 9:35 hod.) so záverom: “T.č. bez známok NPB, diverticulosis, diff. dg diverticulitis. Dop.- cestou obv lekára odbery FW, KO + diff., VCP, SAms, bilirubin, hepatal.t., moč chem + sediment., s výsledkami zajtra chir. kontrola v spáde. Diagnóza: R10.4 – Iná a bližšie neurčená bolesť brucha.”
Pacient sa trmácal ešte v ten istý deň z mesta späť do mojej dedinskej ambulancie a o 14:48 hod. žiadal splnenie “ordinácií” z chirurgickej ambulancie. Technicky však už v ten istý deň nebolo možné v mojej ambulancii zrealizovať žiadané odbery, a tak som pacienta poučila o platnej legislatíve a kolegovi-chirurgovi som zaslala výmenný lístok s takýmto textom:
Vážená kolegyňa, vážený kolega,
v súlade s Odborným usmernením Ministerstva zdravotníctva SR o postupe objednávania, vykonávania a kontroly laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení zo dňa 10.6.2014 č. 02032/2014-SZ si Vás dovoľujem požiadať o spoluprácu pri uskutočnení delegovaných výkonov.
Súčasne si dovoľujem dať do Vašej pozornosti, že delegovanie výkonov na všeobecného lekára je podľa čl. III odst. 4 možné iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti iba v týchto vymedzených prípadoch, ak:
V súlade s týmto odborným usmernením naše zdravotnícke zariadenie pri žiadosti o delegované výkony, predovšetkým pri odberoch biologického materiálu pre potreby nášho pacienta súčasne liečeného aj vo Vašom zdravotníckom zariadení bude akceptovať iba riadne vyplnené a opečiatkované žiadanky podľa č. III odst. 1 hore citovaného odborného usmernenia spolu so správou, v ktorej bude uvedený aj rozsah a lehota uskutočnenia Vami delegovaných vyšetrení.
Ďakujeme za spoluprácu.
Pacient sa nasledujúci deň vybral do mesta k chirurgovi a požiadal ho o dokončenie jeho vyšetrenia. Ten mu “odporučilô, aby zmenil všeobecného lekára, lebo takého “obvoďáka” ešte nezažil … Vraj som bola povinná akceptovať ordináciu chirurga. Toľko som sa dozvedela od pacienta. Ale, na počudovanie, chirurg odbery urobil, pacienta poslal aj na ďalšie vyšetrenia. Zrazu odo mňa nič nepotreboval, všetko zvládol sám. A všetko urobil tak, ako sa to malo udiať deň predtým. V jeho ambulancii.
Pacient sa ku mne onedlho vrátil. Podotkol, že sa bude teda „po toľkom cirkuse“ informovať na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aký má byť v takýchto prípadoch správny postup. Úrad ho odkázal na Ministerstvo zdravotníctva SR, kam môj pacient podal svoj podnet.
Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom stanovisku citovalo odborné usmernenie o delegovaných odberoch. A jednoznačne mi dalo za pravdu. Záver znel: “Na základe vyššie uvedených ustanovení odborného usmernenia a dokumentácie Vášho podnetu zastávame názor, že postup a usmernenie MUDr. Gellenovej bolo správne.”
V tom, že “kto ordinuje, ten odoberá”. A ak to nemôže urobiť, môže o pomoc požiadať všeobecného lekára – za presne stanovených podmienok. Na slúži odborné usmernenie týkajúce sa delegovaných odberov. Ak sa tak nestane, všeobecný lekár nie je povinný reagovať na akékoľvek neodôvodnené požiadavky iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí svoje vlastné vyšetrenia nedokončili. Ku kompletnému vyšetreniu v ktorejkoľvek ambulancii patrí vykonať všetko, čo si lekár naordinuje.
Ambulancia všeobecného lekára nie je odberovým pracoviskom iných ambulancií a nie je ani v podriadenom postavení. Tak, ako sme sa domohli svojej pravdy pri neindikovanom podávaní injekcií pri “riešení” karpálneho tunela v Bratislave, tak sa stalo aj pri delegovaných odberoch.
Je nespochybniteľné, že odborné usmernenia, ktoré sme si v rokoch 2014 a 2015 presadili, nás chránia. Je za nami obrovský kus roboty. Pravidelne sa o ich pozitívnych výsledkoch presviedčame. Hlavne netreba podľahnúť nátlaku a agresivite.
Odpoveď MZ SR na podnet pacienta o mojom správnom postupe nájdete tu:
Autor: Jana Gellenová, všeobecná lekárka
Foto: fotolia.com