Internetové diskusie majú v porovnaní s rozhovormi tvárou v tvár schopnosť pozoruhodne rýchlo eskalovať a viesť k strate taktu a následným osobným útokom. Nielenže takéto konflikty oberajú o drahocenný čas a mentálne sily, ale nezriedka dokážu rozoštvať blízkych priateľov či príbuzných. Tím psychológov z Washingtonskej univerzity navrhol niekoľko opatrení, ktoré by mali zmierniť negatívny vplyv internetových diskusií. Výskumníci dúfajú, že ich správne aplikovanie bude viesť k on-line konverzáciám, ktoré budú medziľudské vzťahy budovať a nie ničiť.
Výskumnú prácu zverejnil vedecký časopis Proceedings of the ACM in Human Computer Interaction.
Prospejú diskusii, nie diskutujúcim
Diskutéri na sociálnych sieťach majú k dispozícii rôzne nástroje na manažovanie svojich interakcií. Tie podľa amerických vedcov zlepšujú kvalitu konkrétnej diskusie, z hľadiska medziľudských vzťahov však nie sú práve konštruktívne. „Mnohé spôsoby úniku z on-line sporov, ktoré majú v súčasnosti používatelia k dispozícii, vedú k ceste, z ktorej niet návratu,“ upozorňuje spoluautor výskumu Alexis Hiniker.
„Ak sa vám nepáčia niečie príspevky, môžete zrušiť jeho sledovanie, zrušiť priateľstvo alebo daného človeka zablokovať,“ pokračuje vedec a dodáva: „No všetky tieto zásahy vedú k zániku vzťahov namiesto toho, aby ľuďom pomohli naštrbené vzťahy napraviť alebo nájsť to, čo ich spája.“
Chceme aj „ťažké témy“
Aby našli nové spôsoby manažovania on-line diskusií, výskumníci spracovali špecializované dotazníky od 260 dobrovoľníkov. Väčšina opýtaných sa vyjadrila, že sa snaží vyhýbať internetovým sporom, čo odôvodnila nedostatkom priestoru na preberanie kontroverzných tém alebo nedostatkom možností vyjadriť nuansy zložitých problémov.
Používatelia zároveň vyjadrili záujem mať takéto diskusie, predovšetkým s členmi rodiny alebo blízkymi priateľmi, a to aj ohľadom politických, etických, náboženských a rasových otázok.
„Napriek tomu, že on-line priestor sa často považuje za toxický a polarizujúci, zistili sme, že ľudia chcú viesť na internete konverzácie aj na polarizujúce témy,“ hovorí hlavná autorka štúdie Amanda Baughanová. „Tieto diskusie však na internetových platformách typicky neprebiehajú spôsobom, akým si to ľudia želajú,“ dodáva.
Kde sa hádame najčastejšie?
Pre diskusie o týchto zložitých témach preferovali na texte založené aplikácie ako Twitter, WhatsApp alebo Facebook. Práve to boli aplikácie, ktoré patrili medzi najčastejšie miesta internetových konfliktov.
Ukázalo sa, že najviac používateľov sa pohádalo na platformách Whatsapp (76 %) a Facebook (70 %) a naopak najmenej na platformách Reddit (16 %), Instagram (16 %) a YouTube (6 %).
Čítajte viac: Ako predísť toxickým diskusiám na internete? Výskum navrhol riešenia (aktuality.sk)
Autor: Dušan Valent
Zdroj: zive.sk
Foto: fotolia.com