Ako sme dostali k ľuďom 16 odložených invalidných vozíkov a ako v tom zlyháva štát

Pôvodne to nebol nápad na veľké presúvanie zdravotníckych pomôcok po Slovensku. Hľadali sme invalidný vozík pre jedného človeka, o ktorom sme písali, a ozvalo sa nám aj jedno covidové oddelenie s prosbou o dva vozíky.

Denník N urobil krátkym blogom výzvu a ľudia mohli vozíky darovať. Na druhý deň ich bolo k dispozícii dvadsať v rôznych mestách Slovenska. Ozvali sa aj záujemcovia o vozík, aj takí, ktorí chceli darovať inú zdravotnú pomôcku.

Sedemdesiatpäťročná pani Anna zo Žiaru nad Hronom čaká na návrat manžela z covidového oddelenia. Už predtým bol chorý a slabý, no nárok na vozík ešte nemal. „Ešte pár metrov prejde. Ale von ho už nedostanem. Robila som pätnásť rokov opatrovateľku v Rakúsku, viem, že ho potrebuje. Po covide ešte viac,“ hovorila vďačne.

Ďalší vozík dostal mladý muž, ktorý bude mať nárok na vozík až o dva roky, ale ten svoj zničil v  dielni, kde sa snaží si privyrobiť. V Poprade si zase uplatnili nárok na polohovaciu posteľ pre otca, a tým už nemali nárok na vozík. Vozík od darcu sa im zíde na vychádzku. V Šuranoch zasa bude chodiť s dcérou na vychádzky pani, ktorá má nohy v poriadku, ale pre operácie srdca už nevládze. Chlapec z chudobnej rómskej rodiny, ktorá si sotva niečo dokáže vybaviť, dostal vozík tiež. Dva vozíky sme dodali na covidové oddelenie, jeden na psychiatriu a dva dostalo zariadenie pre seniorov. Takto sme ich postupne umiestnili šestnásť. Umiestnili sme aj jednu špeciálnu stoličku a jednu posteľ. Ďakujeme všetkým darcom.

Prečo sa ocitajú hodnotné veci nevyužité v pivniciach ľudí alebo skladoch verejných inštitúcií, keď by mohli niekomu pomôcť a šetriť aj peniaze z rozpočtu?

Ako sa dostať k novému vozíku a aký absurdný je štátny systém

Zdravotné pomôcky sú určené zväčša na obdobie piatich rokov a odkázaná osoba ich môže získať cez zdravotnú poisťovňu a až po tom, čo využije túto možnosť, môže získať príspevok na takúto pomôcku z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

„Ak napríklad vezmete pre malé dieťa vozík zo zdravotnej poisťovne, o dva roky mu už veľkosťou nesedí. Vybavíte si príspevok z úradu práce sociálnych vecí a rodiny na druhý. Ten prvý musíte skladovať alebo môžete vrátiť na sklad. Stále však máte len jeden vozík na päť rokov. A to je málo,“ hovorí Mária Šárossyová, ktorá má dve postihnuté deti. „Až po uplynutí tohto obdobia je vec vaša a máte aj právo na novú pomôcku.“

Občas sa stane, že konkrétnu potrebnú vec nemá zdravotná poisťovňa na zozname. Ak si chce človek vybaviť na to príspevok z Ústredia práce, musí najskôr využiť postup cez zdravotnú poisťovňu. Tak si vyžiada niečo, čo je na jej zozname, dá to do pivnice a následne už má nárok na príspevok z Ústredia práce. Aj takto sa dostávajú veci do pivníc. Odkázaní ľudia si uvedomujú, že si takto zaobstarali aj niečo, čo nepotrebujú, štát im však týmto systémom nedáva inú možnosť. Snažia sa aspoň medzi sebou veci vymieňať.

Ak napríklad pacient do piatich rokov zomrie, musí rodina pomôcky vrátiť inštitúcii, ktorá ich pridelila. Tak sa dostávajú do skladov vozíky, postele, plošiny, ale aj mnoho iných vecí.

Niekde sa hromadia nepoužívané veci a niekde chýbajú.

K invalidnému vozíku alebo polohovateľnej posteli sa napríklad ťažko dostane aj niekto, u koho diagnóza netrvá minimálne rok. Chlapec v kóme po úraze na lyžiach tak musí ležať na obyčajnej posteli rok.

Norika Pamulová zo Spišskej Novej Vsi sa 23 rokov stará o ťažko postihnutého syna: „Keďže Viki dostal elektrický vozík, nemá nárok na polohovateľnú posteľ. Tá posteľ by nepomohla jemu, ale veľmi by pomohla mne, ktorá s ním manipulujem.“

Hovoríme o nákladnejších veciach. Pri niektorých pomôckach, napríklad barlách, by bolo ich repasovanie drahšie ako náklady na novú pomôcku – a tak sa nevracajú.

Čo sa deje s vrátenými vozíkmi a so zdravotnými pomôckami?

Okrem ľudí, ktorí majú dnes veci doma, majú sklady pobočky zdravotných poisťovní a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zverejňuje na svojom webe zoznam vrátených funkčných pomôcok, ktorý aktualizuje štvrťročne.

„Vrátenú funkčnú pomôcku možno poskytnúť príslušnému orgánu, zariadeniu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, poskytovateľovi sociálnej služby, škole, školskému zariadeniu alebo fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá o ňu prejaví záujem a je na pomôcku alebo zdvíhacie zariadenie odkázaná,“ vysvetlila Marianna Šebová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce sociálnych vecí a rodiny. Odkázanosť chorý sa preukáže posudkom alebo potvrdením zdravotníckeho zariadenia.

Čítajte viac: Ako sme dostali k ľuďom 16 odložených invalidných vozíkov a ako v tom zlyháva štát – Denník N (dennikn.sk)

Autor: Ľudmila Kolesárová

Zdroj: dennik.sk

Foto: fotolia.com