Ako to urobili v Dánsku …

V Dánsku, kde tiež už v septembri zaznamenali prudší nárast nakazených, začali vo veľkom testovať a obmedzili otváracie hodiny reštaurácii a barov do desiatej večer. Je zaujímavé, že bary tam nezavreli, len v nich znížili hlučnosť hudby, ktorá núti ľudí viac kričať, a tak prskať kvapôčky. Rúška boli povinné len niekde a školy zostali otvorené.

Podstatné však bolo, že vláda, obce, školy, univerzity, športové kluby, ale aj influenceri začali komunikovať s mladými ľuďmi, aby zmenili správanie. Všetci ťahali za jeden komunikačný povraz, pretože „epidémia je do veľkej miery o komunikácii,“ ako povedal pre Dennik N Flemming Konradsen, profesor verejného zdravotníctva na Kodanskej univerzite.

A práve komunikáciu náš premiér nezvláda. Na Facebooku sa vybíja na koaličných partneroch, na prezidentke, ale vlastnú vinu za terajšiu situáciu si odmieta priznať.

Dáni navyše urobili ešte jednu vec, ktorú vláda I. Matoviča podcenila. Výrazne navýšili aj počty trasovačov. V tejto severskej krajine tiež používajú aplikáciu, ktorá človeka upozorní, keď sa stretol s niekým pozitívnym. Naša aplikácia na smart karanténu z jari je zabudnutá a nepoužiteľná, vraj spôsobovala problémy. Namiesto jej vylepšenia sme ju radšej zavrhli. Žeby ďalšie vyhodené peniaze?

I. Matovič vymyslel zo zúfalstva hromadne testovanie, ktoré má byť „povinne dobrovoľné“, po tom, čo zakázal hromadne akcie. Tento „spásonosný“ nápad, neviem či niekoho z krízového štábu alebo priamo premiéra Igora Matoviča, má toľko nášľapných mín, že výbuch akcie je takmer istý. Spomeniem len niektoré. Nakazenie zdravotníkov, ktorí testujú, nakazenie zdravých ľudí v testovacích miestnostiach či stanoch, falošne negatívni aj pozitívni ľudia. Nehovoriac o tom, ako budú postihnuté firmy, ktorým vypadnú desiatky či stovky ľudí do vynútenej domácej karantény.

Napokon je rozdiel medzi Slovenskom a Dánskom aj v tom, že Dáni veria systému a politikom a zväčša ich aj poslúchnu, aj keď s nimi nesúhlasia. Slováci radšej pôjdu bez rúšok demonštrovať pred úrad vlády. Hoci ich tam bola len hŕstka, ostatná pochybovačná menšina (alebo možno už väčšina) sedí doma v teple za počítačom a vypisuje na sociálnych sieťach statusy o čipoch, povinnom očkovaní, škodlivosti rúšok či dokonca o neexistencii kornavírusu.

Čítajte viac: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/hromadne-testovanie-case-zakazu-hromadnych-akcii-je-este-mozne-verit-matovicovi?itm_site=trend&itm_template=article&itm_modul=readest_articles&itm_area=24h&itm_position=5

Autor: Jozef Ryník

Zdroj: trend.sk

Foto: fotolia.com