Aký je rozdiel medzi kurím okom a bradavicou? A čo s tým?

Kurie oká si často ľudia mýlia s bradavicami. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o rovnaký kožný defekt, líšia sa od seba tým, ako vznikajú. „Kým kurie oko vzniká z tlakov z nevhodnej obuvi, bradavica je infekčného pôvodu,“ vysvetľuje lekár.

Bradavice má na svedomí ľudský papilomavírus, ktorý sa z človeka na človeka prenáša buď priamym kontaktom, alebo nepriamo – použitím infikovaného predmetu, akým je napríklad uterák, alebo pri návšteve spoločných priestorov (bazénov, šatní, spŕch).

Kým kurie oko vzniká z tlakov z nevhodnej obuvi, bradavica je infekčného pôvodu. “ Allen Dimov, chirurg z Chirkoz Medical Clinic.

Bradavica má zväčša veľkosť špendlíkovej hlavičky a jej štruktúra je zbrázdená, prípadne môže vyčnievať nad povrch pokožky. Okrem nôh či rúk sa môže vyskytovať aj na tvári, krku, prípadne v oblasti genitálií.

Na rozdiel od bradavíc sa kurím okom nemôžete od niekoho iného nakaziť, ani ho neviete na inú osobu preniesť. Taktiež sa vám nebude množiť po tele. Po jemnom poškriabaní sa kurie oko začne mrviť, zbelie a na dotyk zdrsnie. Od bradavice ho odlíši napríklad aj čierne ložisko v jeho strede.

„Pri kurom oku je koža zatvrdnutejšia, zrohovatenejšia, zatiaľ čo bradavica je krehká. To sa prejavuje aj pri vyšetrení – kurie oko veľmi nekrváca, naopak, bradavica je na dotyk krehká a krváca,“ potvrdzuje chirurg.

Čo je kurie oko a ako vyzerá?

Kurie oko (clavus alebo callus) je zhrubnutá malá oblasť kože, ktorá sa zväčša vyskytuje na spodnej časti chodidiel, prípadne medzi prstami. Môže sa však objaviť aj na rukách.

Kurie oko je okrúhleho alebo elipsovitého tvaru s priemerom zhruba jeden centimeter. Aj keď sa vzhľadom ponáša na mozoľ či otlak, na rozdiel od nich je veľmi suchý a tvrdý.

Má žlté sfarbenie a v jeho strede si možno hneď od začiatku všimnúť čiernu bodku. Ide o ložisko alebo koreň, ktorý môže zasahovať až do väzivového obalu kosti, kde sa nachádzajú cievy a nervy, preto môže kurie oko neraz pri dotyku či chôdzi spôsobovať bolesť.

Príčiny vzniku kurieho oka

Jedným z prvých prejavov, ktorým na seba kurie oko upozorňuje ešte predtým, ako je ho možné vidieť, je svrbenie. Pridružiť sa môže aj pocit pálenia.

„Kurie oko najčastejšie vzniká v mieste tlaku pri nevhodnej obuvi na nohách v oblasti prstov alebo plôch, ktoré najviac tlačia na pokožku,“ vysvetľuje pre SME chirurg MUDr. Allen Dimov z bratislavskej Chirkoz Medical Clinic.

Postihuje predovšetkým ženy a osoby s ortopedickými problémami, no potrápiť môže naozaj každého, dokonca aj deti. V ich prípade môže byť za vznikom kurieho oka nielen dlhodobé nosenie nesprávnej obuvi, ale aj zlá stavba nohy, ako napríklad padnutá klenba či ploché nohy.

Preto ak chcete kuriemu oku predchádzať, prípadne obmedziť jeho ďalší vznik, je dôležité, aby ste nosili pohodlnú obuv.

Tá by mala byť v prvom rade správnej veľkosti, teda ani príliš malá, ani príliš veľká. Topánka nesmie tlačiť na najširšom mieste chodidla a prsty v oblasti špičky by nemali byť stlačené, aby nedochádzalo k ich zbytočnému treniu a deformácii. Odporúča sa nosiť mäkkú obuv najlepšie z kožených alebo prírodných materiálov.

Aby ste limitovali možnosti nepríjemného trenia, nemali by ste zabúdať ani na pravidelné strihanie nechtov a tiež na ich celkovú hygienu. Dopriať si môžete profesionálnu pedikúru, prípadne sa o pokožku nôh postarajte sami – pravidelným kúpeľom, odstraňovaním stvrdnutej a odumretej kože za pomoci pilníkov či pemzy, ako aj aplikovaním hydratačných krémov.

Čítajte viac: https://primar.sme.sk/c/22688008/kurie-oko.html

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com