Aplikácie koronavírus neporazia. Prečo nie sú dobrý nápad

Mobilná aplikácia by mohla pomôcť bojovať s vírusom. Tvrdia to nadšenci z projektu ZostaňZdravý, ktorí expresne pripravili rovnomennú aplikáciu (čítajte náš test). Myslí si to aj Sygic, ako jedna z najväčších softvérových firiem na Slovensku (detaily tu). Nakoniec tento názor zdieľa aj Polícia, ktorá by chcela pripraviť oficiálnu aplikáciu (čítajte viac).

Prvá iniciatíva už je dostupná a získala si veľa mediálnej pozornosti. Aktivity Sygicu a policajtov sú zatiaľ tajomné a nie je vôbec vylúčené, že vo finále pôjde o jeden a ten istý projekt.

Chcela by pomáhať

Princíp fungovania pritom majú všetky tieto „koronappky“ rovnaký – majú sledovať polohu a pohyb svojich používateľov a dáta ukladať. Keď sa následne u niektorého z nich nákaza potvrdí, upozornia všetkých, ktorí boli v posledných dňoch v jeho okolí.

Hlavnou myšlienkou takejto aplikácie teda je, že by mala pomôcť efektívnejšej prevencii a včas upozorniť na riziko nákazy. Následne by sa napríklad riziková skupina ľudí mohla izolovať ešte pred tým, ako sa u nej objavia prvé príznaky.

Takýto zámer neznie zle. Keby celý systém pracoval naplno, teoreticky by dokonca aplikácie vedeli fungovať aj ako online kontrola výsledkov testov na koronavírus, ktoré si dal spraviť používateľ aplikácie. Nápadov sa núka skutočne veľa a do tohto momentu to všetko vyzerá priam idylicky. Problémom je, že to je do značnej miery iba teória.

Keď sa teória zrazí s realitou

Pri pokuse o prechod do praxe však rýchlo narazíte na problémy. Najslabším miestom tohto plánu je, že pre spoľahlivé fungovanie by si museli aplikáciu nainštalovať, správne nastaviť a aktívne používať všetci ľudia v krajine. Alebo aspoň veľká väčšina z nich. Inak nebude mať veľký zmysel. Bude dávať nepresné výsledky, ktoré by mohli poskytovať falošný pocit bezpečia. A to je veľké problém.

Faktom je, že smartfón nemá každý a je tu stále veľká skupina ľudí, ktorý tento typ techniky nevie ovládať alebo z princípu odmietajú akékoľvek sledovanie. Inými slovami, aj keby sa spustila veľká osvetová kampaň, na Slovensku by bolo množstvo ľudí, ktorí sú potenciálnymi nosičmi nákazy, no aplikácia o nich nič nevie.

Celú situáciu ešte zhoršuje konkurenčný boj dvoch či dokonca viacerých aplikácií. Tu sa stala chyba už na začiatku. Keď štát chcel podobné riešenie, mal spojiť sily všetkých dobrovoľníkov a koordinovať vývoj. Nie nechať (najmenej) dva tímy robiť to isté a súperiť o to, kto stihne ako prvý prísť na trh.

Aplikácia potrebuje povolenia a výnimky

Niektoré problémy takýchto aplikácií sú aj technické. Mobilné platformy Android aj iOS sú totiž navrhnuté tak, aby neprestajné sledovanie obmedzovali a blokovali.

Napríklad v najnovšej verzii systému Android pribudla možnosť udeliť prístup k polohe len počas používania aplikácie. Softvér tak bude mať údaje o polohe len vtedy, keď bude spustený na obrazovke. Stačí málo a neznalý používateľ, možno pri nastavovaní v rýchlosti, vyberie túto možnosť. Jeho aplikácia vôbec nebude fungovať.

Celý článok si môžete prečítať tu https://zive.aktuality.sk/clanok/146025/aplikacie-koronavirus-neporazia-preco-nie-su-dobry-napad/

 

Autori: Adam Harmada, Ján Trangel

Foto: fotolia.com