BMC SAV zavádza model organoidov pri liečbe rakoviny prsníka

Na základe získanej vzorky od pacientky budú vedieť vedci prostredníctvom predklinického modelu vytvoriť reálnu kópiu nádoru.

Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) zavádza model organoidov pri liečbe rakoviny prsníka. Ten je priamo odvodený od nádorov prsníka a lepšie odzrkadľuje ich kompletnosť. TASR o tom informovala Zuzana Vetrecin Čeplíková z BMC SAV.

Na základe získanej vzorky od pacientky budú vedieť vedci prostredníctvom predklinického modelu vytvoriť reálnu kópiu nádoru. Tá si zachová svoju štruktúru a najmä vlastnosti. “Do budúcnosti to možno umožní liečbu karcinómu prsníka personalizovanou liečbou,” povedala Vetrecin Čeplíková.

Organoidy, 3D organotypové štruktúry, sú podľa Vetrecin Čeplíkovej najperspektívnejším predklinickým modelom v súčasnosti. Ako vysvetlila, “3D štruktúry sa vytvárajú priamo z nádorového tkaniva pacienta a hodnoverne odzrkadľujú vlastnosti a komplexnosť nádoru pacienta, z ktorého boli odvodené”.

Dodala, že zavedením modelu nádorových organoidov sa Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV zaradil medzi progresívne pracoviská.

“BMC SAV vníma veľkú potrebu, aby modely, na ktorých sa terapeutické prístupy skúmajú a testujú, boli relevantné a ľahšie preklenuli cestu od laboratórneho stola k pacientovi,” poznamenala Vetrecin Čeplíková.

Ako uviedla autorka vedeckého projektu Marína Cihová, projekt podporilo občianske združenie Liga proti rakovine, ktoré prispelo sumou 10.000 eur z výnosu 23. ročníka Dňa narcisov.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com