Černák: „Vyrástla nám generácia, ktorá má výraznú narcistickú a hraničnú organizáciu osobnosti.“

Pavel Černák sa chcel stať dirigentom, no napokon sa rozhodol pre medicínu, konkrétne pre psychiatriu. Je riaditeľom Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku. Pracuje tu už od roku 1976. A keď sa neskôr v psychoterapii venoval aj muzikoterapii, podarilo sa mu vo svojej profesii spojiť obe svoje lásky. Napokon hudba aj lekárska starostlivosť pomáhajú liečiť ľudskú dušu.

Čo sa v rozhovore mimo iného dozviete:

– prečo sa Pavel Černák rozhodol venovať psychiatrii a prečo psychiatria zvýšila svoj kredit

– ako občania vnímajú frustráciu a nespravodlivosť

– prečo v spoločnosti rastie radikalizmus, frustrácia

– ako vnímame nespravodlivosť

….. a mnoho ďalších zaujímavých informácií …

 

Výňatok z rozhovoru s psychiatrom Pavlom Černákom:

V nedávnom rozhovore riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie Vladimír Šucha hovoril o tom, ako citlivo ľudia vnímajú neférové konanie. Dokazuje to dokonca experiment s dvoma opicami, ktoré za rovnaký úkon dostávali mrkvu, no neskôr jedna z nich začala dostávať hrozno a tú druhú to doviedlo do zúrivosti.

Určite ľudia intenzívne pociťujú závisť a neférovosť, a tiež sklamanie zo správania sa predstaviteľov štátu, ktorí pre populáciu predsa len predstavujú vzor. Nech už je akýkoľvek, ale je to určitý druh autority. A aj vďaka týmto sklamaniam a rozčarovaniu z nespravodlivosti potom občania napríklad hodnotia svoju životnú úroveň horšie, než by zodpovedala skutočnosti.

Pocit nespravodlivosti tiež zrejme napomáha vzniku extrémistických nálad.

Áno, určite. Vždy je tu obdobie latencie, keď v ľuďoch vrie niečo, čo nedokážu ovplyvniť, lebo moc sa drží pri kormidle. Sú teda frustrovaní a keď sa nič zásadné neurobí, tento pocit narastá. A v takej situácii keď sa objaví spasiteľ a človek, ktorý má jasné formulácie, jasné vízie, jasne pomenuje vinníkov, ľudia za ním idú, lebo cítia impotenciu demokratických štruktúr, ktoré nedokážu nastoliť právny štát, teda ani férovosť. Demokracia však za to nemôže, môžu za to pokrivené demokratické štruktúry a tie majú na svedomí konkrétni ľudia.

 

Celý rozhovor nájdete na https://www.dalito.sk/pavel-cernak-vyrastla-nam-generacia-ktora-ma-vyraznu-narcisticku-hranicnu-organizaciu-osobnosti/

Zdroj: dalito.sk

Foto: SVLS/AVLS