Česko urýchľuje otváranie ekonomiky, 25. mája by malo komplet fungovať

Česká vláda skrátila harmonogram otvárania obchodov a ďalších prevádzok, namiesto piatich vĺn sa podnikanie uvoľní v štyroch s tým, že posledná by mohla byť už 25. mája. Od budúceho pondelka otvára prevádzky do 2500 štvorcových metrov.

Prečo prehodnotili pôvodný plán: Vláda hovorí o priaznivom epidemiologickom vývoji, kľúčové bolo vyhodnotenie vplyvu veľkonočných sviatkov.

Ako sa ide Česko otvárať:

  • Od pondelka 27. apríla sa otvoria prevádzky s plochou do 2500 metrov štvorcových predajnej plochy, ak majú vlastný vchod a nie sú v obchodnom centre nad 5000 m2.  Pôvodný plán pritom počítal s postupným otváraním prevádzok do 200 a 1000 metrov štvorcových až do júna. Začnú fungovať aj autoškoly a fitness centrá bez zázemia. Môžu sa konať bohoslužby do 15 osôb, otvoria sa knižnice, zoologické a botanické záhrady.
  • Od 11. mája by mohli fungovať aj obchody v nákupných centrách a prevádzky nad 2500 metrov štvorcových mimo nákupných centier. Mohli by sa už otvárať reštaurácie s letnou terasou alebo výdajným okienkom, takisto kaderníctva, múzeá a galérie, vonkajšie priestory zámkov, hradov, skanzenov a vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov.
  • Poslednou fázou má byť 25. máj, keď by už mohli plne fungovať reštaurácie aj hotely. Počíta sa aj s uvoľnením kultúrnych, spoločenských a športových akcií s tým, že vláda chce ešte bližšie špecifikovať podmienky.
  • Fungovanie menších prevádzok, predaj áut, vonkajšie trhoviská aj svadby do 10 osôb sú povolené už tento týždeň.

Štát však bude veľmi dôsledne vymáhať dodržiavanie hygienických opatrení a harmonogram je schválený s tým, že sa podobne ako na Slovensku bude priebežne vyhodnocovať epidemiologická situácia a plán sa podľa nej bude upravovať.

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com