Čiastočky plastu prenikajú aj do rastlín. Môžu sa nám tak dostať do potravy

Pôvodne sa predpokladalo, že plasty nemôžu preniknúť cez rastlinné tkanivo.Vedci z Čínskej akadémie vied ukázali, že do rastlín môžu z pôdy prenikať čiastočky plastu.

Plasty vnikajú cez praskliny, ktoré sa objavujú pri tvorbe nových koreňov. Výskumníci v nich zaznamenali častice s rozmermi dvoch mikrometrov. To je až 40-násobne viac než sa pôvodne predpokladalo, že môže do rastliny preniknúť.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Nature Sustainability.

Zamorenie plastami

Mikroplasty sa hromadia prevažne v pôde, do ktorej sa častokrát dostávajú z odpadovej vody. Tá sa pritom v poľnohospodárstve neraz používa na zavlažovanie. Vzniká tak riziko, že mikroskopické častice plastu preniknú aj do rastlín, ktoré ľudia konzumujú.

Mikroplasty predstavujú kúsky plastov s rozmermi menšími ako 5 milimetrov. Delia sa na primárne a sekundárne. Primárne sa do prírody dostávajú priamo v podobe malých čiastočiek, sekundárne vznikajú rozkladom väčších kusov.

Napriek tomuto riziku, zatiaľ neexistuje dostatok štúdií zaoberajúcich sa otázkou absorpcie mikroplastov rastlinami. Po celé desaťročia vedci verili, že plastové častice sú jednoducho príliš veľké na to, aby prešli cez bariéry neporušeného rastlinného tkaniva.

Tento predpoklad vyvrátili vedci z Čínskej akadémie vied. Plasty objavili v kontrolných vzorkách pšenice a šalátu.

Celý článok nájdete na https://zive.aktuality.sk/clanok/147829/ciastocky-plastu-prenikaju-aj-do-rastlin-mozu-sa-nam-tak-dostat-do-potravy/

 

Autor: Marek Jurčík

Zdroj: zive.sk

Foto: fotolia.com