Desaťročia očakávaná pozitívna zmena predpisovania liekov zo spôsobu „Uhradí pacient“ na spôsob „Uhradí poisťovňa“

Pracujem ako všeobecný lekár  v  ambulancii  od roku 2002, čo je spolu už  necelých dvadsať rokov. Už dve desaťročia  sa  po prepustení pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti  ja ako  lekár pracujúci vo všeobecnej ambulancii pre dospelých  a moji  pacienti  stretávame s problémom, ktorý konečne vyriešila súčasná novela zákona „o lieku“.  Prepúšťacia správa  bola vždy opečiatkovaná „razítkom“ primára oddelenia, na ktorom bol  pacient   hospitalizovaný . Pacient sa  pri   prepustení z nemocnice „hlásil do troch dní“ v ambulancii všeobecného lekára k predpisu liekov na základe odporúčania  v  prepúšťacej správe z nemocnice . A tu sa začínal  problém, ktorý by  sa  konečne pre  pacientov a pre   ich všeobecných lekárov  a nakoniec aj pre lekárne mal  skončiť…

Preskripcia z prostriedkov verejného zdravotného poistenia u pacienta po prepustení z nemocnice je u  všeobecných lekárov v ambulanciách  možná len v súlade s preskripčnými a indikačnými obmedzeniami

Pre pochopenie situácie uvediem dva príklady z bežného života pacienta. Možno sa v nich nájdete a pochopíte, v čom novela zákona o lieku pomáha všetkým – pacientom aj lekárom.

1. Pacient bol prepustený z  onkologického oddelenia a má v prepúšťacej správe odporúčanú liečbu gabapentínom – ako liečbu  následku nežiaducich účinkov vzniknutých  po chemoterapii. Liek s účinnou látkou gabapentím môže indikovať a predpísať lekár so špecializáciou ako je napríklad  neurológia alebo diabetológia, a  má  zároveň   platný kód na predpis preskripčne obmedzených liekov v špecializačnom odbore  a má uzatvorenú  zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Všeobecný lekár môže  na základe prepúšťacej správy napísať tento liek svojmu pacientovi iba na priamu platbu pacientom, nakoľko pečiatka  primára na prepúšťacej správe z onkológie neobsahuje informáciu o špecialistovi v odbore neurológia. Všeobecný lekár mohol takýto recept so  správnym dávkovaním lieku  vypísať len spôsobom „uhradí pacient“.  Pacient bol nútený si liek kúpiť v plnej cene, alebo v horizonte do troch dní  ( z dôvodu , že z nemocnice má v sáčiku lieky iba na tri dni)   od prepustenia z nemocnice   hľadať špecialistu, aby sa dostal k receptu na svoj liek spôsobom „uhradí poisťovňa“.

2. Pacient prepustený z interného oddelenia má  v prepúšťacej správe  indikovanú liečbu liekom BRILIQUE . Tento liek  je obmedzený iba  na predpis  kardiológom. Ak som ja, ako všeobecná lekárka  vypísala  recept na tento liek na základe prepúšťacej správy s odporúčaním na kód uvedený  na pečiatke primára  interného oddelenia a lekáreň pacientovi liek vydala,  vznikol problém. Následne sa začal kolotoč z dôvodu, že zdravotná poisťovňa recept lekárni nezaplatila, lebo liek môže indikovať  iba lekár s kardiologickým kódom. Recept  musí zaplatiť lekárni pacient v hotovosti, alebo v čo najkratšej dobe doniesť recept opečiatkovaný kardiológom alebo recept v lekárni zaplatí  všeobecný lekár, ktorý recept vystavil. Cena jedného balenia lieku sa pohybuje okolo 65 EUR.   Podobná a opakujúca sa situácia je pri ďalších a ďalších  liekoch  na kardiovaskulárne ochorenia,  pri  inhalátoroch na ochorenia priedušiek a pľúc, pri pandémii ochorenia COVID-19 s  isoprinosinom, liekoch na liečbu závislostí a psychiatrické choroby….

Novela zákona č. 362/2011 Z.z. „o lieku“ priniesla  povinnosť vykonávať preskripciu pri ukončení hospitalizácie elektronicky vytvorením preskripčného záznamu maximálne na 30 dní.    Na  základe  tejto  zákonom   určenej  zmene   by sa situácie, kedy   by si  v nadväznosti na ukončenú  hospitalizáciu indikované   lieky,  ktoré nebolo možné predpísať v súlade s  dodržaním  preskripčných a indikačných  obmedzení, musel  pacient   uhradiť   z vlastných zdrojov za plnú cenu   už nemali v praxi opakovať. Rovnako aj situácia, ak by pacient s úhradou lieku za jeho  plnú  cenu nesúhlasil, musel sa by  vydať  po troch dňoch  od prepustenia z nemocnice  na  púť  s cieľom zabezpečiť  si  recept na   liek s preskripčným a indikačným  obmedzením od   špecialistu (kardiologa, neurologa, psychiatra, pneumologa…)   by sa už nemala opakovať .

Novela zákona „ o lieku“ zabezpečí  možnosť okamžitej  dostupnosti  liekov, ktoré budú  uhradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia pre všetkých pacientov prepustených z nemocníc.

 

Autor: MUDr. Martina Jandzíková, všeobecná lekárka pre dospelých, Žilina

Foto: SVLS/AVLS