Dezinfekcia je aj rizikom. Ako ju používať s mierou?

Samozrejme, na dezinfekciu je dôvod pri chorom človeku. Plošná dezinfekcia má veľký význam v nemocniciach, kde je choroba prirodzene prítomná. Občasné dezinfikovanie domácnosti nám tiež neuškodí. Všetko je však dôležité robiť s mierou a uvážene, bez hystérie a preháňania. 

Bezbrehé používanie dezinfekcie má svoju odvrátenú tvár. V boji s infekciou a v rámci prevencie máme všade k dispozícii dezinfekčné prostriedky. Hromadne sa dezinfikujú obchody, školy, podchody, verejné priestranstvá. Dezinfekciu na ruky máme pri každom vchode do verejného zariadenia, obchodu či firmy.

Rúško áno, dezinfekcia len s mierou

Dezinfekcia a rúško sa stali symbolmi boja proti novému koronavírusu SARS-CoV-2. Zatiaľčo účinnosť a zmysel rúška podporujú štúdie, otázka je, či bezbrehé plošné používanie dezinfekcie v prevencii je tou najsprávnejšou voľbou. Miranda Suchomel, vedúca Inštitútu pre hygienu a aplikovanú imunológiu na Viedenskej univerzite v rozhovore pre Wiener Zeitung upozorňuje na riziko plošného neobmedzeného používania dezinfekcie. Podľa nej môže pri dlhodobom používaní vo veľkom rozsahu meniť mikrobiologické prostredie a viesť k vyššej odolnosti mikroorganizmov na dezinfekčné prostriedky.

Alergia a znížená obranyschopnosť

Okrem toho nie sú žiadnou zriedkavosťou alergické reakcie na zložky dezinfekčných prípravkov. Môžu tak viesť k ekzémom, žihľavke, vyrážkami či rôznym nepríjemným prejavom. Ťažká alergická reakcia sa môže prejaviť aj opuchom dýchacích ciest a ťažkosťami s dýchaním až dusením. Kontakt s dezinfekciou ničí aj priaznivé mikróby, ktoré máme na pokožke a chránia nás. S krátkdoobým využitím dezinfekcie sa naše telo vyrovná, ale pri dlhodobom kontakte narobí dezinfekcia viac škody ako úžitku.

Metanol – kapitola sama o sebe

Ďalším problémom je, ak dezinfekcia obsahuje nebezpečné látky, napríklad metanol. Americká agentúra pre kontrolu potravín a liekov (FDA) varuje pred metanolom v dezinfekčných prostriedkoch na ruky najčastejšie na báze alkoholu. Často na etikete nie je uvedený a bol zistený ako kontaminant –  nechtiac prítomný vo výrobku.

Na Slovensku s dlhoročnou tradíciou pálenia ovocných liehovín v domácich páleniciach poznáme metanol ako látku prítomnú na začiatku destilácie. Pri neodbornej výrobe pálenky sa môže metanol dostať  aj do výsledného nápoja a spôsobiť otravu. Najznámejším príznakom je trvalá slepota. Inými prejavmi sú nevoľnosť, vracanie, dezorientácia, bolesti hlavy, poškodenie nervového systému. Podobné prejavy sa môžu objaviť pri otrave metanolom z dezinfekčných prostriedkov, keďže metanol sa vstrebáva aj kožou. U malých detí sa pridáva oblizovanie rúk, ktoré množstvo prijatého metanolu ešte zvýši. Prvá pomoc pri otrave metanolom je podanie etanolu – vypitie klasického alkoholu, ktorý vyviaže metanol a blokuje jeho pôsobenie. Siahnite len po destiláte dobrej kvality a osvedčeného pôvodu. V každom prípade volajte aj sanitku.

Celý článok si môžete prečítať na https://www.aktuality.sk/clanok/818845/dezinfekcia-je-aj-rizikom-ako-ju-pouzivat-s-mierou/

 

Autor: Katarína Kosová

Zdroj: aktuality.sk

Foto: fotolia.com