Dofinancovanie platieb poistencov štátu stále nereálne?

Dobre si pamätám kampaňové výroky premiéra a ministra zdravotníctva z daňového raja o tom, ako súkromníci v slovenskom zdravotníctve škodia a spôsobujú 5 000 odvrátiteľných úmrtí ročne. Osobne s tým nesúhlasím a verím, že po otvorenej debate by som z omylu dokázal vyviesť akéhokoľvek lucídne uvažujúceho čitateľa (dovolím si odkázať na dátovú analýzu, ktorou to dokazujem). Čo som si však povedal (a pánom to nemohol odoprieť) bolo, že sú autentickí a dúfal som, že to s naším zdravotníctvom myslia dobre a čo je najdôležitejšie – ide im o dobro a zdravie slovenského pacienta!

O to viac ma zaráža, dnes potvrdená informácia, že na vláde sa nediskutuje o možnosti férovo dofinancovať systém zdravotníctva cez platbu za poistencov štátu, ale selektívnou rekapitalizáciou štátnej VšZP. Navyše v zbytočne a diskriminačne prehnanej sume 300 miliónov EUR. Pre mňa je to sklamaním a príkladom nečestnej divergencie slov a činov. V časoch najväčšej krízy by som čakal, že sa nová vláda veci postaví čestne čelom, uvedomí si a prizná inherentné problémy s rozpočtom a dofinancuje systém férovým navýšením platby za poistencov štátu.

Rekapitulácia faktov

Dnes vieme s istotou povedať 3 fakty:

  1. Rozpočet pre zdravotníctvo na 2020 bol zostavený „predvolebne“ a bol len odovzdaním časovanej bomby ďalšej vláde. Už v decembri som v mojom blogu písal o tom, že rozpočte pre 2020 chýba minimálne 200 miliónov EUR. Tieto odhady ďalej potvrdilo vedenie všetkých poisťovní, vedenie asociácie nemocníc Slovenska a na záver aj samotní analytici ministerstva zdravotníctva
  2.  COVID-kríza a vládne opatrenia budú pre zdravotníctvo znamenať dodatočnú dieru minimálne ~200 miliónov EUR (pozn. s vysokou pravdepodobnosťou sa však môže jednať aj o násobok tejto sumy)
  3. Obídenie platby za poistencov štátu a priama kapitalizácia VšZP je dnes podľa právneho precedensu z 5.2.2018 vnímaná ako nedovolená štátna pomoc, narpiek tomu, že predkladatelia tohto návrhu tvrdia opak.

Bleskurýchly návrat k spôsobom „starej garnitúry“?

Myšlienka priamej kapitalizácie aj za cenu jasne prehraného súdneho sporu v budúcnosti povedie k priamej a neopraviteľnej škode pre všetkých slovenských pacientov a poistencov, nie je pragmatická ale je násilná a emočná.

Ak to je pravda a ministerstvo sa rozhodne pre priamu kapitalizáciu VšZP, tak sa zistenie Willa Duranta zo začiatku článku naplnilo prirýchlo. Od vlády, z ktorej každá vládna strana postavila svoju kampaň na rétorike zasiahnutia proti mafií, oligarchom a práci pre ľudí sa jedná o pravý opak. Navrhované riešenie totiž nie je nič iné než nekoncepčná demonštrácia politickej sily nad trhom, delenie spoločnosti na dobrých a zlých a potenciálny začiatok deformácie už aj tak pokrivkávajúceho zdravotníctva.

K spôsobom „starej garnitúry“ referujem preto, lebo spomínaný precedens vznikol na základe rozhodnutia bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho o priamej kapitalizácií VšZP. Európsky súd však vtedy rozhodol, že sa jednalo o nedovolenú štátnu pomoc.

Dopady na systém a prípadná reakcia súkromných investorov

Nie som presvedčený, že si na ministerstve zdravotníctva plne uvedomujú dopady takéhoto potenciálneho rozhodnutia. Ja osobne vidím nasledovné:

  • Rozbitý morálny kompas alebo priama lož partnerom a voličom
    Voliči aktuálnej koalície sú proporčne zastúpení vo všetkých poisťovniach, teda aj v tých, ktoré by takýmto opatrením vláda priamo diskriminovala. Navyše, toto riešenie je v priamom rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom vláda tvrdí, že „pravidlá majú platiť pre všetkých rovnako“ a taktiež s povolebnou diskusiou v ktorej chceli poslanci SaS uistenie, že minister zdravotníctva nebude trvať na zavedení unitárneho systému. Bohužiaľ, toto opatrenie je hra na holú neholú a vláda ním dáva jasne najavo, že chce zo systému verejného zdravotného poistenia súkromné poisťovne vyštvať – a to veľmi pokryteckým a potmehúdskym spôsobom.
  • Zastavenie platieb poskytovateľom a ich následný kolaps v čase najväčšej zdravotníckej krízy za posledných viac ako 100 rokov
    V prípade priamej kapitalizácie VšZP budú v systéme verejného zdravotného poistenia chýbať zdroje 2 súkromným poisťovniam, ktoré však nesú ťarchu platiť viac ako 40% všetkých nákladov zdravotníctva. Ak by som mohol súkromným poisťovniam v takomto prípade poradiť, poradil by som preniesť dopady násilného rozhodnutia vlády na poskytovateľov a „ukázať karty“, že v systéme peniaze nie sú a predĺžiť splatnosti faktúr na niekoľko mesiacov. To však určite povedie k definitívnemu kolapsu mnohých nemocníc a ambulancií v čase najväčšej zdravotníckej krízy za posledných vyše 100 rokov. (podľa mňa nie úplne zodpovedná politika)
  • Možné vrátenie útoku súkromnými poskytovateľmi
    Najtvrdšie vrátenie rany by však bolo, ak by sa súkromníci spojili, uzatvorili si alternatívny systém a adekvátne odmietali poistencov štátnej poisťovne. Štátne nemocnice by tak okrem COVID pacientov museli riešiť násobne väčšie zástupy pacientov klopúcich na dvere, ktorí by za normálnych okolností skončili v jednej zo súkromných nemocníc alebo ambulancií.

Celý článok  https://dennikn.sk/blog/1844595/slova-vs-ciny-ministerstva-zdravotnictva-a-otazka-moralky/

Autor: Michal Kaszás

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com