Látka sa dá používať opakovane a nielen na ochranu pred koronavírusom. Prototypový kompozit pozostáva z uhlíkových textílií, polyamidových nanotextílií a elektródového systému. Koncept filtra je prihlásený k patentovej ochrane a tím teraz hľadá partnerov pre jeho uvedenie do výroby.
Látka je vhodná nielen pre osobnú ochranu v podobe filtrov v tvárových rúškach. Textilný kompozit bude možné nasadiť v klimatizačných a ventilačných systémoch budov či dopravných prostriedkov vrátane lodí a lietadiel.
Tímu z Elektrotechnickej fakulty Českého vysokého učenia technického (FEL ČVUT) v Prahe sa podarilo vytvoriť špeciálny textilný kompozit, ktorý je možné jednoducho a účinne dezinfikovať. Stačí ho ohriať pomocou elektriny.
Tím doc. Lukáša Vojtěcha a Ing. Marka Nerudu sa dlhodobo venuje výskumu a vývoju elektricky vodivých textilných materiálov. Prototyp kompozitného materiálu navrhli a otestovali v rekordnom čase – stačili im k tomu tri mesiace.
„Počas núdzového stavu, ktorý v našej krajine tento rok panoval, neutíchla ani práca mnohých tímov na FEL ČVUT v Prahe. V rekordnom čase tak mohol vzniknúť funkčný, elektrickým prúdom sterilizovateľný filter a taktiež filtračná vložka,“ predstavoval verejnosti projekt jeho riešiteľ Lukáš Vojtěch.
Celý článok si môžete prečítať na https://zive.aktuality.sk/clanok/147995/elektrinou-proti-korone-ceski-vedci-vyvinuli-filtracny-material-sterilizovatelny-12v-napatim/
Autor: Marek Dzurenko
Zdroj: zive.sk
Foto: fotolia.com