Eli Lilly pozastavuje skúšky liečby protilátkami proti COVID-19

Americká farmaceutická skupina Eli Lilly v utorok oznámila pozastavenie klinických skúšok experimentálnej liečby protilátkami proti chorobe COVID-19. Uviedla, že sa tak rozhodla z bezpečnostných dôvodov. Experimentálnu liečbu testovali hospitalizovaní pacienti s diagnostikovaným ochorením COVID-19, ktoré býva vyvolávané koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v noci na stredu agentúra AFP.

Z vyhlásenia farmaceutickej spoločnosti vyplýva, že za pozastavením skúšok je snaha zaistiť, aby pacienti zúčastňujúci sa na klinickom skúšaní boli v bezpečí. Liečba je podobná tej, ktorú podstúpil prezident USA Donald Trump krátko po tom, ako sa uňho objavili príznaky nákazy. Ide o syntetické protilátky podávané intravenózne, ktoré sa vyrábajú špeciálne na neutralizáciu koronavírusu zodpovedného za chorobu COVID-19 a nahradzujú vlastne imunitný systém, vysvetlila agentúra AFP.

Trump dostal protilátky vyrobené americkou spoločnosťou Regeneron a po prepustení z nemocnice ocenil ich účinnosť. Sľúbil, že ich povolí pre všetkých pacientov a zabezpečí ich bezplatnú distribúciu.

Spomínané dve spoločnosti minulý týždeň požiadali Americkú liekovú agentúru (FDA) o urgentné schválenie svojich liečebných postupov. FDA však oznámila, že najskôr musí overiť ich bezpečnosť a možnosť závažných vedľajších účinkov.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com