Eurokomisia navrhla nové pravidlá pre darované látky ľudského pôvodu

Európska komisia (EK) zverejnila návrh nových pravidiel na zvýšenie bezpečnosti a kvality darovaných látok ľudského pôvodu, informuje spravodajca TASR.

Vďaka návrhu sa podľa EK budú môcť občania Európskej únie cítiť bezpečnejšie pri darovaní alebo prijímaní látok ľudského pôvodu dôležitých pre život – od krvi, cez tkanivá až po materské mlieko a mikroflóru. Zameriava sa tiež na uľahčenie cezhraničnej výmeny zdravotníckych výrobkov.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová uviedla, že milióny občanov EÚ potrebujú buď transfúziu krvi, transplantáciu kostnej drene na liečbu leukémie, či viacero cyklov mimotelového oplodnenia, ak sa chcú stať rodičmi.

“Stali sa neodmysliteľnou súčasťou systémov zdravotnej starostlivosti v celej EÚ, preto prísnejšie pravidlá, ktoré navrhujeme, zaručia našim občanom istotu vysokej úrovne noriem kvality a bezpečnosti týchto životudôležitých výrobkov,” vysvetlila komisárka.

Ako vyplýva z oficiálnych údajov, pacienti v EÚ každý rok dostanú 25 miliónov krvných transfúzií a vykoná sa viac ako 36.000 transplantácií kmeňových buniek na liečbu rakoviny krvi. Zákroky v oblasti asistovanej reprodukcie prispievajú k 165.000 narodeniam, 14.500 transplantácií rohovky zlepší zrak a 2000 kožných transplantácií pomôže pri popáleninách a iných úrazoch.

Návrh EK obsahuje sériu opatrení na vyplnenie právnych medzier a na podporu tohto dôležitého odvetvia. Cieľom je riešiť aj dostupnosť dodávok, na čo poukázala pandémia koronavírusu. Nové pravidlá podporia inovácie a prinesú väčšiu ochranu pre pacientov, darcov a ich potomkov.

Komisia tiež navrhuje vytvoriť v rámci EÚ platformu pre látky ľudského pôvodu, kde sa na jednom mieste budú zhromažďovať požadované informácie a zefektívni sa informovanosť občanov.

Nariadenie teraz musí v rámci spolurozhodovacieho postupu prerokovať Európsky parlament a Rada EÚ, aby sa dosiahla zhoda na jeho definitívnom znení.

Autor: spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com