Európska komisia odmietla plošné testovanie. Napriek tomu ho Matovič plánuje zopakovať

Súčasný premiér šliape po zákonoch, ľuďoch aj odporúčaniach odborníkov. Vedci a epidemiológovia sa zhodnú – antigénové testovanie má zmysel v špecifických situáciách. Kým doteraz mal premiér možnosť kritizovať hlasy odborníkov ako nepodložené, v stredu sa situácia zmenila – proti Matovičovým názorom sa postavila aj Európska komisia (EK).

Slovensko malo podľa Igora Matoviča otvoriť svetu nový obzor – pomocou plošného antigénového testovania poraziť Covid-19. Prešli týždne a zdá sa, že svet túto myšlienku neprijal. Žiadna krajina na svete neopakuje povinné plošné testovanie, ani Rakúsko. Je to nezákonné a neefektívne.

Napriek tomu si premiér trvá na svojom a na december „pre veľký úspech“ prvého plošného testovania ohlásil ďalšie testovanie. Ak sa musí celoplošné testovanie zopakovať, o úspechu prvého kola sa potom hovoriť nedá. Najväčšia logistická operácia v histórii Slovenska nenaplnila očakávania.

EK neodporúča celoplošné testovanie

Slovensko nebude vzorom, ako s covidom bojovať, ale ako s ním nebojovať. Z odporúčaní komisie zo dňa 18. novembra 2020 je zrejmé, že slovenská cesta testovania je v zjavnom rozpore s jej závermi.

EK podporuje názor Svetovej zdravotníckej organizácie, že antigénové testy môžu byť užitočným riešením pre určité situácie. Pre iné však nie.

V prvom rade by sa mali používať len antigénové testy, ktorých senzitivita je vyššia ako 80 percent, čo v prípade juhokórejských testov neplatí. I. Matovič pritom hovoril, že mu stačí citlivosť testov na úrovni 30 percent.

EK odporúča bezpríznakových pacientov testovať iba tam, kde je pozitivita testov väčšia ako desať percent. To znamená, že nemá zmysel antigénovo testovať na miestach, kde je infikovaný menej ako každý desiaty.  V druhom kole plošného testovania bola pozitivita mizivých 0,66 percenta – každý 150. človek.

Ak sa antigénové testy použijú v situáciách s nízkou prevalenciou, pozitívne výsledky by sa mali verifikovať PCR testami, čo sa na Slovensku opäť nedialo a ľudia museli ísť povinne do karantény. Nemohli sa dať ani kontrolne otestovať, pretože tým by porušili zákon.

EK tiež dbá na to, aby boli výtery robené skúseným zdravotníckym personálom, nie študentmi veteriny či zubárstva. Testovaniu tak mohlo ujsť ešte viac infikovaných, ako udáva falošná negativita testu.

Čítajte viac: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/europska-komisia-odmietla-plosne-testovanie-napriek-tomu-ho-matovic-planuje-zopakovat?itm_site=trend&itm_template=hp&itm_modul=btf_content_block_2&itm_position=1

 

Autor: Ronald Iźip

Zdroj: trend.sk

Foto: fotolia.com