Fakty dokazujú, že novela “o lieku” je nevyhnutná – predpis indikujúcim lekárom je správny

Robil som všeobecného lekára 39 rokov, teraz som čerstvý dôchodca, ktorý tvrdo dodržiava životosprávu, aby nebol odkázaný na naše zdravotníctvo. Nedá mi nezareagovať na “honbu” voči všeobecným lekárom.

Fakty – za posledných 10 rokov (pozrite si zdravotnícke ročenky) je napr. počet nemocničných špecialistov vyšší o +2000 lekárov, ale všeobecných lekárov v ambulanciách je menej o -400 lekárov. V Európe ďalej na západ je počet všeobecných lekárov na 100 000 obyvateľov 2x vyšší ako na Slovensku. Vďaka “kapitácii”, ktorú nám špecialisti niektorí “závidia”, sme držaní “nakrátko”. Určujú ju zdravotné poisťovne a tie si povedia, koľko to bude a viac nie. Takže niet čo závidieť. Druhá strana “kapitácie” – všetko, čo ostatné špecializácie neurobia, napr. predpis liekov, delegované odbery (akože sú hradené, ale vždy si poisťovňa nájde háčik,aby ich nepreplatila) a všeličo iné, končí v našich ambulanciách.

V ASL SR som pár rokov platil členské, neviem si však spomenúť,čo naviac urobila pre všeobecných lekárov. Zmena zákona o lieku je správna a nevyhnutná – čo je na tom zlé, keď má pacient dostať recept na liek alebo pomôcku priamo od špecialistu?

Príklady z denného života pacientov na Slovensku pred zavedením novely. Zmena bola už absolútne nevyhnutná

Asi pred mesiacom môj pacient osobne šiel z dediny 30 km za urológom kvôli predpisu lieku. Urológ z neznámych dôvodov nepoužil eRecept na predpis vlastného lieku, iba liek “odporučil”. Ak by  špecialista vystavil pacientovi eRecept, pacient by nemusel nikam cestovať. Navyše, ak by použil pre pacienta REPETATUR recept, chodil by si iba do lekárne po svoj liek na chronickú chorobu. Bez návštevy akejkoľvek ambulancie. Aj mojej. Takto precestoval ďalších 30 km (spolu teda 60 km), avšak vrátil sa domov bez liekov aj bez receptu. Musel som mu ho napísať ja. V ten istý deň. Stačilo jedno kliknutie špecialistom do počítača, aby pacient nemusel polovicu dňa cestovať.

Iný príklad.

V dobrej viere som napísal liek pacientovi, ktorý mu odporúčal internista, ale recept mu nedal. Chcel som teda pomôcť pacientovi. Dostal som však pokutu 360 eur iba preto, že internista nepožiadal zdravotnú poisťovňu o povolenie pokračovať v liečbe ďalšieho pol roka, o čom som nevedel. Naisto máte viacerí rovnakú skúsenosť. Preto nech je každý indikujúci lekár zodpovedný za preskripciu odborne aj finančne.

Nemocnice neraz púšťajú pacientov domov aj s prepúšťacími správami bez toho, aby uviedli kód lekára, ktorý liek pacientovi môže odporúčať. Pacientovi tak liek nemôžeme napísať. Iba ak na priamu úhradu.

To sú niektoré konkrétne prípady, pre ktoré sme žiadali zmeniť zákon. Chceme pomôcť pacientom aj lekárom.

 

Autor: MUDr. Peter Dunaj, všeobecný lekár pre dospelých, Hrachovo

Foto: fotolia.com