Farmaceut Cikrt: Z ivermektínu sa stalo synonymum všelieku na covid, ktorým nie je

 „Bez urážky, skúšali ho aj v nemocniciach oveľa známejších a špičkovejších, ako je tá v Košiciach. Správy z takýchto pracovísk, že by bol ivermektín zásadným liekom, nemám,“ hovorí farmaceut a dodáva: „Prečo si tí ľudia nepoložia otázku, prečo nie sú vo zvyšku sveta z ivermektínu takí nadšení? Mali by byť na seba prísni a klásť si otázku, či pri vyhodnotení lieku nespravili chybu. Naozaj si myslia, že vo svete sú hlupáci, a len Česi a Slováci vedia, ako na to?“ Farmaceut Tomáš Cikrt vysvetľuje, že ivermektín skúšali aj inde vo svete, no nie s takými pozitívnymi výsledkami ako napríklad v Košiciach.

Cikrt má obavy z vplyvu pandémie na zdravotníkov. „Pandémia trvá veľmi dlho, zdravotníci sú vyčerpaní a psychicky sú na tom zle. Česko aj Slovensko musia prísť s premyslenými programami, ako ich dostať späť do formy. Myslím si, že časť z nich bude vykazovať znaky posttraumatickej stresovej poruchy. Zdravotníkom chýba poďakovanie a uznanie za to, ako zvládajú to, s čím musia zápasiť.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • čo si Cikrt myslí o bezpečnosti ivermektínu na liečbu covidu;
  • či ivermektín používať prinajmenšom ako placebo;
  • čo farmaceut hovorí na kritiku niektorých, že sa pretláča drahý remdesivir, no lacný ivermektín sa “naschvál” nepodáva;
  • prečo neobchádzať pravidlá Európskej liekovej agentúry (EMA).

Aký je súčasný stav poznania o ivermektíne na liečbu covidu?

Máme správy z klinického používania v nemocniciach z rôznych krajín sveta. Máme len anekdotické správy, ktoré niečo naznačujú, ale chýbajú údaje z veľkých randomizovaných dvojito zaslepených štúdií. Slovami národného inštitútu zdravia v Amerike (NIH, National Institute of Health, americká inštitúcia zodpovedná za výskum v oblasti medicíny – pozn. red.), nemáme dostatok údajov, aby sme mohli povedať, že ivermektín na covid funguje alebo nefunguje. Domnievam sa, že v takejto situácii je nezodpovedné odporúčať ho na liečbu covidu. Je nezodpovedné podávať ho v bežnej ambulantnej praxi. Je nebezpečné užívať ho len tak laicky, keď si ho ľudia zháňajú pod pultom, a je nebezpečné, ak si ho ľudia dávajú vo forme veterinárneho prípravku. Treba spraviť kontrolovanú štúdiu schválenú etickou komisiou.

V Česku aj na Slovensku je veľa pacientov s covidom, prečo sa ešte nespravila klinická štúdia?

Zaraďovanie pacientov do klinickej štúdie má svoje pravidlá – treba ich informovať, že majú neoverenú experimentálnu liečbu, treba ich poučiť o rizikách a všetko sa musí prísne evidovať.

Čítajte viac: https://dennikn.sk/2304209/farmaceut-cikrt-z-ivermektinu-sa-stalo-synonymum-vselieku-na-covid-ktorym-nie-je/

Autor: Otakar Horák

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com