Fatal error

“Je to fatal error (osudová chyba, pozn. red.),” povedal Bosňák na to, že zozbierané dáta o pozitívne testovaných sa hneď nedostali k starostom a župám, aby vedeli vystopovať, kto je v okolí nakazeného a pretestovali ho antigénovým alebo PCR testom.

“Kým nezabezpečíme to, že do dňa alebo dvoch sa obvolajú všetky kontakty nakazených, tak to stráca celé význam,” pokračuje Smatana. Už v nedeľu sa mali podľa neho obvolávať kontakty za tých, ktorí sa našli v sobotu.

V čom je problém?

  • Armáda údaje o pozitívne testovaných zapisovala do papierov.
  • Údaje boli niekedy nesprávne alebo nečitateľné.
  • Pozitívne testovaní mali kontaktovať ľudí, s ktorými sa stretli, koľkí to urobili, sa nevie.
  • Údaje o pozitívne testovaných sa k hygienikom dostali až po týždni, čo je už z hľadiska kontaktovania ľudí, s ktorými sa stretli pozitívni, neskoro.
  • Kontaktovať týchto ľudí má zmysel do dvoch dní v dôsledku inkubačnej lehoty koronavírusu.
  • Ak sa to neurobí v tomto čase, údaje sú už v podstate bezcenné.

Martinský regionálny hygienik Tibor Záborský tvrdí, že dáta o pozitívne testovaných dostali od armády, ktorá organizovala celoplošné testovanie, až po týždni. “Reálne použiteľné boli po nejakom týždni, čo už sa končila karanténa,” vraví.

“Pozerať sa dnes na dáta z antigénového testovania spred ôsmich dní, to je ako keby som povedal, aké bolo počasie minulý štvrtok a podľa toho sa zajtra oblečte,” poukazuje na absurditu takéhoto konania Bosňák.

 Celoplošné testovanie zrejme nebolo takou účinnou atómovou zbraňou, ako ju prezentuje premiér Igor Matovič (OĽaNO). Nielenže neodhalilo desaťtisíce falošne negatívnych, ako odhadujú viacerí odborníci.

Chýbajúcim trasovaním a nedohľadávaním kontaktov pozitívnych, ktorých odhalili antigénového testy, sa ďalšie tisíce ľudí nedozvedeli, že boli v kontakte s nakazenými. Táto skupina môže ďalej šíriť vírus.

Na tento problém upozorňuje analytik Ivan Bosňák z projektu Dáta bez pátosu. Ide o iniciatívu dátových analytikov, ktorí spracúvajú verejne dostupné údaje o koronavíruse na Slovensku. Podobný názor má aj bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva Martin Smatana.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22537269/celoplosne-testovanie-armada-poslala-udaje-neskoro.html?ref=terazbox_sme

 

Autor: Ján Krempaský

Zdroj: sme.sk

Foto: PZ SR