Poukázala na to, že v materskom mlieku boli detegované až vytvorené protilátky, čiže očkovanie vedie aj k ochrane dojčeného bábätka. Podľa odborníčky aktuálne dáta z observačných štúdií nepoukazujú na riziko očkovania, respektíve komplikácie počas tehotnosti v dôsledku očkovania.
„Niektoré štúdie pozorovali menej nežiaducich účinkov ako zvýšená teplota, bolesti hlavy, zimnica, triaška po podaní vakcíny ako u netehotných. U tehotných sa z nežiaducich účinkov vyskytuje najmä bolesť v mieste vpichu,” uviedla.
Ochorenie COVID-19 má podľa gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti výrazne horší priebeh u tehotných, najmä na konci druhého a počas tretieho trimestra tehotnosti. Z tohto dôvodu je po individuálnom zvážení najlepšie stihnúť očkovanie od približne 13. či 14. týždňa tehotnosti do tohto rizikového obdobia, ale prípadné neskoršie očkovanie je tiež v poriadku.
„Niektoré štúdie a odporúčania udávajú, že najlepšie je, keď sa tehotné zaočkujú do 36. týždňa tehotnosti, ale to skôr pre možnosť zvýšenej teploty po druhej dávke,” doplnila.