HIV na Filipínach poháňajú zoznamovacie aplikácie

Mohlo by sa zdať, že vedci po desaťročiach dostávajú vírus HIV pod kontrolu. Ľudí, ktorí umierajú na následky HIV, podľa oficiálnych štatistík ubúda.

Prichádzajú dokonca správy o pacientoch, ktorí sa zhubného vírusu zbavili po tom, čo im lekári transplantovali kmeňové bunky.

Na Filipínach však zažívajú presne opačný trend. Vírus HIV, ktorý spôsobuje smrteľné ochorenie AIDS, prepukol v epidémiu.

Počet nakazených Filipíncov sa od roku 2013 do vlaňajška viac ako zdvojnásobil.

Dostupné informácie ukazujú, že pribúdajúci počet infikovaných priamo súvisí s rastúcou popularitou zoznamovacích aplikácií, ako je napríklad Grindr, aplikácia určená homosexuálom.

V mimoriadne konzervatívnej kresťanskej krajine, kde sú reči o sexe stále tabu a za nákup kondómov si zákazník neraz vyslúži výsmech či dokonca výsluch predavačiek, je po rokoch nevyhnutné otvorene hovoriť o antikoncepcii a chránenom pohlavnom styku.

Vláda začína spolupracovať s neziskovkami, musí reagovať rýchlo. Kým v roku 2002 sa vírusom HIV infikoval v priemere jeden Filipínec denne, dnes za jeden deň pribudne v priemere až 35 infikovaných. Vyplýva to z údajov UNAIDS, spoločného programu štátov OSN pre HIV a AIDS.

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22229319/epidemia-hiv-a-filipiny-virus-sa-siri-zoznamkami-kondomy-su-tabu.html#ixzz61YsZ5tjK

Zdroj: sme.sk

Foto: fotolia.com