India: Krajina vyhľadávaná turistami, priaznivcami ajurvédy a covidových hoaxov

Klamstvá a hoaxy sa šíria ľahko a rýchlo. Na ich vysvetlenie potrebuje človek násobne viac slov aj času. Keďže väčšina ľudí nemá toľko priestoru a po roku a pol pandémie ani záujem, boj s popieračmi očkovania je neférový a náročný. Pripravil som sériu blogov, ktorá sumarizuje najčastejšie zneužívané matematické a analytické javy.

Efektivita a benefity vakcín proti ochoreniu COVID-19 boli preukázané mnohými klinickými štúdiami, dátovými analýzami a hlavne, výsledkami z praxe. Napriek tomu sa mnohí popierači očkovania nevzdávajú a prakticky každý jeden deň vyprodukujú nové porovnanie, ktoré má dokazovať ako veľmi vakcíny nefungujú.

Úplne v každom jednom prípade však ide o cielenú manipuláciu s dátami, bludy či nepodložené tvrdenia. Pripravil som sériu blogov, kde sa venujem najčastejším postupom, ktoré sa zneužívajú na tvrdenie, že očkovanie nefunguje a média, odborníci či zdravotníci sú zapredaní a klamú.

V prvom z blogov sa na príklade Indie povenujem dvom evergreenom: porovnávanie krajín s rozličnou fázou šírenia vírusu a zneužívanie štátov, ktoré sú chronicky známe nepresnosťou štatistík.

  1. Porovnávanie krajín s rozličnou fázou šírenia vírusu

Šírenie vírusu a fáza „vlny“ nie je rovnaká v každej krajine sveta. Zoberme si napríklad Delta variant.

Prvý krát túto mutáciu sekvenovali v Indií, odkiaľ sa okrem susedných krajín šírila na jar prvotne do anglicky hovoriacich krajín, čiže Veľkej Británii a USA. Odtiaľ sa počas leta šírila do dovolenkových destinácií, ako je napríklad Portugalsko a postupne do zvyšku Európy. V súčasnej dobe zažíva rastovú krivku delta vlny východná Európa, vrátane Slovenska. Aj to je dôvod, prečo sa pri šírení vírusu hovorí často o „vlnách“.

Vírus sa šíri ako vlna, zo západu na východ, zo severu na juh a opačne, v závislosti od mobility medzi krajinami a mnohými inými faktormi. Kým počet nakazených u nás, po týždňoch nízkych čísel rastie a počty hospitalizácií a úmrtií stúpajú, v mnohých krajinách je po zavedení opatrení, alebo vplyvom očkovaní „po“ Delta vlne.

Spomínaná India má v súčasnosti, po viacerých lockdownoch a tvrdých opatreniach stabilizovanú situáciu. Napriek tomu kolujú po sociálnych sieťach viaceré porovnania Indie s krajinami, ktoré práve teraz zažívajú Delta vlnu. Záver z porovnania je pritom vždy jasný: India dominuje, očkovanie nefunguje. Prečo? V indií v súčasnosti zomiera na 0,2 osoby na milión ľudí, v takom Izraeli 12,5 násobne viac.

V skutočnosti to je tak, že vo väčšine štátov Indie mali ešte len nedávno – počas leta, zákaz vychádzania počas víkendov, nočný lockdown a prísne opatrenia. Ak by sme sa pozreli na počet mŕtvych v Indií počas vrcholu ich delta krivky, bolo by to až 15 násobne viac ako tomu je dnes, ako si môžete pozrieť na nasledovnom grafe. Porovnávať teda počty hospitalizovaných či úmrtí, bez zohľadnenia toho, aké opatrenia sú zavedené a v akej fáze je „vlna“,  je nesprávne a zavádzajúce.

Pozornému oku však neunikne, že z tohto grafu to vyzerá, ako keby bol vrchol počtu mŕtvych v Indií počas poslednej vlny porovnateľný so súčasnou vlnou v Izraeli. India však na jar mala cca 5-10% ľudí zaočkovaných, Izrael má predsa takmer 70%! Ako je to možné? Vysvetlím v druhom bode.

  1. Využíva sa nedostupnosť dát na nepodložené a skresľujúce tvrdenia

Viaceré krajiny sú chronicky známe nekvalitou svojich dát. Minulý týždeň som to vysvetľoval na príklade Egypta (https://bit.ly/3orCrD9), ale aj India je často využívanou krajinou. Jednotlivé štáty v Indií sa líšia, a tí šikovnejší manipulátori si preto vybrali napríklad štát Uttar Pradesh, ktorý mal vo vrchole len polovičný počet mŕtvych ako bol priemer v Indií. Pozrite napríklad facebookový status tu: https://bit.ly/3B5sKOi

Avšak. Možno si ešte pamätáte fotky a videá ako stovky tiel plávali riekami naprieč Indiou. Áno, týkalo sa to aj Uttar Pradesha, ako zachytáva BBC na obrázkoch nižšie a v článku tu: https://bbc.in/2Zytxtb. Napriek tomu krajina vykazovala minimálne počty úmrtí. Vrchol  v Uttar Pradeshi dosiahol približne 1,55 mŕtvych na milión denne. Vyzerá to tak, že oficiálne štatistiky úmrtí na COVID v Indií nesedia.

Potvrdiť to vieme ľahko – cez indikátor nadmerných úmrtí. Každá krajina totiž vykazuje do veľkých štatistík (napr. WHO, UN atď.) počet úmrtí. Tie sa dajú potom na týždennej alebo mesačnej báze porovnávať s predchádzajúcimi rokmi. Vieme tak zistiť, či náhodou nezomieralo počas pandémie v danej krajine viac ľudí, len to buď a.) nehlásili b.) netestovali ľudí, tak nemali vôbec prehľad o situácií c.) cielene zakrývali.

Ak sa pozrieme na príklad Pradeshu, tak zistíme, že za posledné dostupné obdobie dát nadmerných úmrtí, t.j. júl 2020 – marec 2021 im zomrelo o 197 000 ľudí viac ako štandardne, a to sú čísla len za 24 zo 75tich okresov štátu (https://bit.ly/3m3pNau; https://bit.ly/2WBkuqg). Na COVID za to obdobie nahlásili len 4 500 mŕtvych. Na čo a prečo potom zomrelo takmer 192,5 tisíc ľudí viac ako bývalo zvykom? Odpoveď je jasná: „na“ a „s“ covidom.

Vrchol vlny pritom prišiel až apríli a máji a odhady sú, že tento počet ešte výrazne narástol. Po prepočítaní by to vykresľovalo diametrálne odlišný obraz ako prezentujú anti-vaxeri a vysvetľuje prečo mali rieky zaplavené mŕtvymi telami.

Situácia v štáte je tieto dni podľa autorít lepšia kvôli tvrdým opatreniam a očkovaniu https://bit.ly/3zJlZA3https://bit.ly/2WduF42). Totižto, práve Uttar Pradesh sa sám chváli že očkuje najrýchlejšie v Indií a už podal takmer ako 110 mil. dávok (https://bit.ly/3A07VlT).  Tieto informácie sa však už v článkoch a statusoch anti-vaxerov nedočítate.

Je pravda, že mnohé z nadmerných úmrtí nemusia súvisieť s covidom, ale so starnutím populácie či mnohými inými faktormi. Lockdowny taktiež môžu oslabiť dostupnosť starostlivosti. V prípade dlhšie trvajúcich nárastov v takomto extrémnom množstve sa to však nedá vysvetliť ničím iným, len tým, že podhodnocujú reálnu pandemickú situáciu v krajine. Preto keď uvidíte porovnanie vyspelej krajiny s krajinami Afriky či viacerými ázijskými štátmi či provinciami, spozornite a vždy si skontrolujte indikátor nadmernej úmrtnosti.

Tento blog má takmer 1000 slov. Počet slov potrebných na virálny anti-axerský status je zväčša menej ako 100

Prvá časť blogu bola dlhá, čo samo o sebe vystihuje jeho podstatu. Klamstvá a hoaxy sa šíria ľahko a rýchlo. Na ich vysvetlenie potrebujete násobne viac slov a času. Keďže väčšina ľudí nemá toľko času a po roku a pol pandémie ani záujem čítať siahodlhé komentáre, boj s popieračmi očkovania je neférový a náročný.  Ako však vidíme na príklade mnohých krajín, ktoré dosiahli vysokú mieru očkovanosti a ohlásili že COVID je pre nich už len endemickým vírusom, vysvetľovanie faktov a presviedčanie ľudí zmysel má (https://bit.ly/3FesMplhttps://bit.ly/2WBwaJC).

V nasledujúcom blogu sa preto zameriam na najčastejšie zneužívaný jav – porovnávanie odlišne veľkých skupín a (ne)štandardizáciu dát.

Autor: Martin Smatana

Zdroj: blog autora

Foto: blog autora