Ivermektín nie je liekom na COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva ho na túto diagnózu ako liek neakceptuje

Účinnosť ivermektínu na liečbu COVID-19 sa nepotvrdila. Ukázalo sa, že štúdie s ním boli manipulované a nepravdivé. Ministerstvo zdravotníctva SR preto od leta 2021 nevydalo povolenie na podávanie ivermektínu v indikácii na liečbu COVID-19.  

V januári tohto roka schválilo ministerstvo zdravotníctva ivermektín na profylaxiu (prevenciu) a liečbu pacientov s covidom. Teraz sa rozhodlo nepredĺžiť povolenie na jeho používanie v humánnej medicíne na COVID-19. Jeho účinnosť sa doteraz nepotvrdila. Naopak, boli odhalené rôzne manipulácie s výsledkami štúdií, v ktorých bol skúmaný jeho účinok.

Liek bol dostupný v nemocniciach a lekárňach na lekársky predpis. Povolenie sa vydalo na pol roka a jeho platnosť sa už skončila, ako Denníku N potvrdilo ministerstvo zdravotníctva  (MZ SR). Žiadosť na dovoz ivermektínu zaslali ministerstvu zdravotníctva začiatkom roka 2021 hlavní odborníci MZ SR pre všeobecné lekárstvo a infektológiu. Usmernenie na jeho použitie na prevenciu a liečbu off-label u pacientov s COVID-19 vydali a zverejnili hlavní odborníci MZ SR pre všeobecné lekárstvo, infektológiu a urgentnú medicínu. ŠÚKL žiadosť na schválenie a použitie lieku v tejto indikácii nedostal. Liek je výrobcom určený na liečbu parazitárnych ochorení vrátane tzv. riečnej slepoty.

„Do 24. augusta 2021 nebola na Ministerstvo zdravotníctva SR zaslaná žiadosť od žiadneho lekára ani hlavného odborníka v infektológii na terapeutické použitie ivermektínu na indikáciu covid-19,“ píše ministerstvo a dodáva, že „preto v tejto veci aktuálne povolenie nevydalo“. Ministerstvo dodalo, že „pozorne sleduje vývoj v liečbe a diagnostike a riadi sa odbornými odporúčaniami“.

Ivermektín teda na Slovensku nie je liekom na COVID-19.

Nepovolený humánny liek nemožno pacientovi podávať.

Čítajte viac na Nie ste kôň ani krava. Americký regulátor varuje pred užívaním veterinárneho ivermektínu (dennikn.sk)

Autor: Otakar Horák

Foto: fotolia.com