Je to odborná neschopnosť alebo zámer opäť zvýšiť upadajúce príjmy MOM-iek?

V nemocniciach máme dnes takmer 600 hospitalizovaných pacientov s COVID-19 a každý deň pribúdajú nové úmrtia. Našťastie je leto, premorenosť populácie je už vyššia ako pred rokom. Budúci týždeň nám štát avizuje dodávku Paxlovidu. Zdalo by sa, že sú to dobré správy. Áno, do konca tohto odseku.
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) už niekoľko týždňov upozorňuje na odbornú neodôvodnenosť povinnosti pacienta chorého na COVID-19 cestovať do mobilných odberných miest (MOM) a absolvovať PCR test, pretože bez neho sa k liečbe Paxlovidom, predtým Lagevrio pacient vôbec nedostane. Takto znie direktíva súčasne platného odborného usmernenia MZ SR. Povinnosť testovania všeobecní lekári absolútne podporujú. Žiadali sme, aby povinnosťou bola možnosť absolvovať buď PCR alebo antigénový test tak, ako je to štandardné všade v Európe, aby sme ako lekári mohli začať liečiť včas a správne aj imobilných pacientov, klientov domovov sociálnych služieb či pacientov na vzdialenom vidieku. Zachránime tým život pacientom a zároveň sa nezahltia nemocnice, ktoré musia zintenzívniť “bielu” medicínu pre občanov Slovenska. Je absurdné a epidemiologicky neakceptovateľné, aby infekčný pacient s prejavmi ochorenia COVID-19 musel cestovať do MOM kvôli výsledku PCR alebo antigénového testu, ktorý sa bez problémov dá urobiť aj priamo v ambulancii alebo doma u pacienta. Ak aj do MOM odcestuje a nájde ju funkčnú, napr. cez víkend asi sotva, nemá mu liek kto predpísať. Kto by do MOM neodcestoval, je jedno, že nemá za čo, čím a ako, lebo žije osamelo, liek na COVID-19 bez ohľadu na svoj klinický stav od svojho lekára nedostane.
Pred dvomi dňami MZ SR oznámilo, ako uviedol Denník N, že svoje rozhodnutie konečne mení a pred podaním liečby Paxlovidom bude od 15.8.2022 nevyhnutný pozitívny aspoň antigenový test. Ak Vám odľahlo, že konečne zvíťazila medicína dôkazov, epidemiologická príčetnosť a zdravý rozum, zabudnite. Stačí si prvú vetu správy prečítať do konca – “… antigénový test z MOM”.
Takže okrem toho, že výsledok bude skôr ako pri PCR teste, sa vôbec nič nezmení – povinnosť cestovať neraz desiatky kilometrov do MOM by podľa ministerstva zdravotníctva mala zostať. K lieku sa tak ako doteraz nedostane imobilný pacient, osamelý senior žijúci na vzdialenom vidieku, ani pacient v horúčkach. Zostala by tak nezmyselná povinnosť cestovať do MOM, ktoré navyše fungujú v obmedzenom režime a podporilo by sa šírenie infekcie v komunite. Antigénový test vykonaný ošetrujúcim lekárom alebo personálom v domove sociálnych služieb, napr. u imobilných klientov alebo lekárom v ambulancii či u chorého pacienta doma by na predpis Paxlovidu stále nestačil… Podľa medializovaného návrhu bude na podanie liečby uznaný výhradne výsledok testu z MOM…
Vyhlásenie Úradu verejného zdravotníctva SR, že infekčný pacient s COVID-19 predsa môže “s prekrytými dýchacími cestami” na testovanie cestovať autobusom, sa už ani nedá komentovať…
Uvidíme, či v pondelok vydaním nového odborného usmernenia ministerstva zdravotníctva predsa len zvíťazí ochrana verejného zdravia, odbornosť a zdravý rozum alebo sa uprednostní komplikovaný prístup k včasnej účinnej liečbe a zvýšenie upadajúcich príjmov MOM-iek… Stačí iba do nového odborného usmernenia včleniť možnosť vykonať antigénový test na COVID-19 ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom bez zbytočného presúvania pacientov do MOM z dôvodu podania včasnej liečby u indikovaných pacientov.
MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA
prezidentka
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)