Tak toto mi fakt dobre padlo na pošte po dnešnom dni v ambulancii… Od 6.30 hod. som takmer bez zastavenia pracovala v ambulancii. Je 17.10 hod. Ešte stále nejdem domov. Čakám na pošte. S “papierovými PN-kami” mojich pacientov.
Vybavili sme dnes 89 pacientov, z toho 28 konzultácií u COVID-19 pozitívnych vrátane predpisu antivirotík. Okrem toho nekonečné telefonáty kvôli zháňaniu PCR testov na COVID-19 pri nedostatočných kapacitách, telefonických kontrol už liečených pacientov s COVID-19, hľadaní lekární, kde je antivirotikum dostať. A to je len o “kovide”…
Od 16.00 hod. do 17.00 hod. som predpisovala recepty na lieky, ktoré som neindikovala. Každú druhú zdravotnú kartu k takémuto predpisu som musela ručne vyťahovať a nekonečne sa v nej hrabať, aby som vôbec našla papierové správy od špecialistu – či vôbec liek odporučil, prečo včera pacientovi po osobnej návšteve vyšetrení napísal iba jeden, keď mu indikoval ešte ďalšie tri a prečo musí pacient kontaktovať ďalšieho lekára… Musela som zisťovať, kedy bol na kontrole, či mu boli lieky odporučené a kým, porovnať stovky liekov s inými liekmi, či nemajú interakcie a či vôbec pacient mal u špecialistu odbery, má aktuálne výsledky či ďalšie vyšetrenia. Ani “ťuk” od týchto špecialistov v eZdraví. Úžasné. Len píšme na papier ďalej, hoci sme v 21.storočí. Nech sa všeobecný lekár ešte po večeroch prehŕňa v papieroch a píše lieky za iných, ktorí to z neznámeho dôvodu neurobili.
Ak si niekto myslel, že delta variant COVID-19 bol zlý a preťažil ambulantných lekárov, tak verte, že omikron je v ambulanciách všeobecných lekárov čisté “peklíčko”. Ak by niekto chcel, aby som budúci pondelok predpísala antikoagulačnú liečbu od špecialistu a zároveň musela pacientovi urobiť aj odber krvi (INR alebo obličkové funkcie pri NOAK-och), tak by som musela pacienta odmietnuť. Na pondelok ráno už máme už objednaných 21 pacientov na odbery a máme na celý deň objednaných na vyšetrenie aj iných pacientov vrátane COVID-19 pozitívnych na kontrolu. Časová a ľudská kapacita ambulancie vrátane mojej vyčerpanej sestričky nepustí. Aký je teda problém v kardiologickej ambulancii predpísať IBA VLASTNÉ INDIKOVANÉ LIEKY??? Aký delegovaný odber? Nemám už žiadne kapacity ani čas byť “delegovaná” iným lekárom, ktorý si v záujme pacienta má robiť IBA SVOJU PRÁCU, teda nič navyše, na vykonávanie jeho práce – predpisov liekov alebo odberov. Je v kardiologickej ambulancii tiež taký nátresk pacientov s COVID-19 ako v ambulanciách všeobecných lekárov?
Apropo, tento príspevok som napísala stojac už hodinu v rade na pošte. V 21.storočí totiž ako všeobecný lekár musím nosiť “papierové PN-ky” na poštu a poslať ich doporučene do Sociálnej poisťovne. Na vlastné náklady. Samozrejme po tom, ako som do tmy písala recepty za iných. Dúfam, že mi poštu nezavrú rovno pred nosom. Rad je dlhý. Poriadne. A tiež dúfam, že ma nenakazí niekto, kto mi dýcha na krk vo fronte s “respíkom” ala podbradník…
Autor: MUDr. Valéria Machová Husarovičová, PhD., MHA, MPH
Foto: archív autorky