Jednotný konektor nabíjačky v EÚ: Všetky dostupné informácie (otázky a odpovede)

Prinášame súhrn najdôležitejších informácií a objasňujeme aktuálnu situáciu.

Členovia Európskeho parlamentu oficiálne schválili návrh na legislatívu, ktorá výrobcom dovolí predávať len smartfóny a ďalšie drobné elektronické zariadenia s jednotným, dohodnutým nabíjacím konektorom. Európska Komisia má na vytvorenie a uzavretie návrhu čas do júla tohto roka. Čo to znamená pre bežných používateľov a aké zmeny zasiahnu mobilný trh?

Základné informácie s vysvetlením priamo od zainteresovaného europoslanca nájdete v našom rozhovore a článku o oficiálnom prijatí návrhu.

1. Kedy začne platiť povinnosť mať rovnaký „európsky“ konektor?

Zatiaľ to nie je presne určené. Ešte sme iba v prípravnej fáze, pričom legislatívny proces je na európskej úrovni komplikovaný. Samotný návrh má do júla tohto roku pripraviť Európska komisia. Potom ešte bude prebiehať pripomienkovanie a hlasovanie v európskom parlamente. Tiež je veľmi pravdepodobné, že jednotlivé štáty aj výrobcovia dostanú nejaký čas, aby sa mohli na novú legislatívu pripraviť.

2. Aký konektor by sa mal stať štandardom?

Presná špecifikácia konektoru bude súčasťou pripravovaného návrhu Európskej komisie. Keďže sa ale hovorí o spoločnom rozhraní pre smartfóny, tablety aj ďalšie drobné elektronické zariadenia, je takmer isté, že voľbou bude USB typu C. Práve tento typ konektoru sa postupne aj sám, bez legislatívneho tlaku presadzuje ako štandard. Medzi jeho výhody patrí univerzálnosť a v kombinácii s najnovšími štandardmi aj veľká rýchlosť prenosu dát a nabíjania.

Okrem USB typu C sa dnes na trhu nachádzajú aj zariadenia so starším MicroUSB, ktoré je postupne odchádza do histórie aj prirodzene. Najväčší problém s chystanou legislatívou má Apple, ktorý v iPhonoch používa svoj vlastný konektor Lightning, ktorý nie je kompatibilný s USB typu C. Technicky pre neho nemôže byť problém prispôsobiť sa štandardu, keďže „céčkové“ USB bežne používa v iných zariadeniach, ktoré predáva. Je to teda výhradne obchodné rozhodnutie.

3. Je už isté, že legislatíva začne platiť?

Nie, isté to nie je. Avšak vzhľadom na to, akou výraznou väčšinou tento zámer europoslanci schválili a ako silne je zo strany EÚ táto téma komunikovaná, je pravdepodobné, že sa jednotného konektoru pre nabíjačky dočkáme.

 4. Prestanú sa zariadenia so starším konektorom predávať úplne?

Taký je zámer, určite to ale nenastane okamžite. Ako sme spomínali vyššie, výrobcovia určite dostanú čas na prípravu a nariadenie sa určite nebude týkať už predstavených zariadení, ale iba tých nových. S istotou možno povedať, že zákaz sa nebude týkať bazárového predaja z druhej ruky.

Celý článok môžete čítať na https://zive.aktuality.sk/clanok/145020/jednotny-konektor-nabijacky-v-eu-vsetky-dostupne-informacie-otazky-a-odpovede/

Autori: Adam Harmada, Ján Trangel

Zdroj: zive.sk

Foto: fotolia.com