Komentár: Vyliečia úspory na liekoch slovenské zdravotníctvo?

Ministerstvo zdravotníctva by malo odmietnuť námietku zdravotnej poisťovne Dôvera. Ak ju akceptuje, doplatia na to pacienti.

Minulý týždeň Útvar hodnoty za peniaze informoval, že ak by sa správne pristupovalo k revíziám cien liekov, slovenské zdravotníctvo by mohlo ušetriť ďalších 50 miliónov eur. Táto správa prichádza v čase, keď rezonujú príbehy (najmä onkologických) pacientov, ktorí sa k svojej liečbe vôbec nedostali, pretože im ju zdravotná poisťovňa neschválila. Ak by sa títo pacienti narodili v susednom Česku alebo dokonca aj v Bulharsku, väčšinou by takýto problém nemali, lebo ich liečba by bola hradená.

Slovensko má najlacnejšie lieky v Európskej únii. Zabezpečuje to medzinárodné referencovanie cien, ktoré nastavuje cenu lieku ako priemer troch najlacnejších. Pre vstup liekov na slovenský trh platia aj ďalšie prísne pravidlá: musia dokázať, že pomer cena/výkon v podobe pridaných rokov života (tzv. parameter QALY) je dostatočná. Okrem Poľska sme jediná krajina v Európe, ktorá má takéto ustanovenie v zákone.

Napriek týmto prísnym kritériám sa štát v spolupráci so zdravotnými poisťovňami, ktoré ešte nedávno zápasili o každého občana v prepoisťovacej kampani, rozhoduje, či občanom prístup k liečbe ešte viac obmedzí. O tom, kam peniaze z úspor pôjdu, však reálne nemáme ani šajnu. Zákon totiž neurčuje, že ušetrené peniaze musia ísť naspäť do zdravotníctva. Môže sa tak pokojne stať, že pôjdu na obrnené transportéry alebo stíhačky. V tom lepšom prípade do zadlžených nemocníc, u ktorých však tiež nevieme, kde presne skončia.

Štát má, samozrejme, právo stanovovať aj revidovať výšku úhrad za lieky. Tento proces by však mal byť transparentný a odborný, aby prihliadal nielen na ekonomické, ale aj medicínske kritériá.

Autor: Katarína Slezáková

Autorka je výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP)

Zdroj: dennikn.sk

Foto: fotolia.com