Konzílium navrhuje nové opatrenia pre zamestnávateľov a školy. Zatiaľ však o tom s nimi nikto nerokoval

Zamestnávatelia a školy majú mať nové povinnosti. Zatiaľ však s nimi nikto nerokoval. Vyplynulo to z tlačovej konferencie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a členov konzília odborníkov po ich rokovaní z dnešného dňa.

Zamestnávateľom zrejme pribudne povinnosť zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk, ak sa nepreukážu negatívnym PCR testom a potvrdením o ich registrácii na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pripomenul, že vyzvali veľké firmy a zamestnávateľov, aby si aktualizovali svoje pandemické plány a nachystali sa na zvýšený počet prípadov pozitívne nakazených novým koronavírusom. “Je to z toho dôvodu, že do tých firiem sa dostávajú ľudia, ktorí častokrát prichádzajú z rizikových krajín, zanesú infekciu do kolektívu, do firmy a následne nám enormne narastá počet pozitívnych prípadov,” povedal Mikas. Tvrdí, že tento krok je najmä v záujme firiem, so zamestnávateľmi však ešte musia rokovať.

Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti. Vo vyhlásení o bezinfekčnosti rodič deklaruje, že dieťa nemá príznaky infekčného ochorenia a neboli mu nariadené karanténa ani karanténne opatrenia. Konzílium epidemiológov tiež rozhodlo, že prvé dva týždne od začatia sa školského roku bude nosenie rúšok povinné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch. Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

Opatrenia pre domovy sociálnych služieb (DSS) by sa mali v súvislosti s novým koronavírusom prijímať zatiaľ len na regionálnej úrovni. Po štvrtkovom konzíliu na Úrade vlády SR o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). “Chceli by sme zdôrazniť, že sú tam občania, ktorých potrebujeme aj v druhej vlne pandémie chrániť, avšak opatrenia nechceme prijímať celoslovensky, ale chceme, aby boli prijímané najmä na regionálnej úrovni,” uviedol Krajčí. Podľa jeho slov je najviac rizikovým trenčiansky región. Odborníci preto vyzvali okresný úrad v sídle kraja a tiež regionálny úrad verejného zdravotníctva spolu so zriaďovateľmi DSS, aby vyhodnocovali lokálnu epidemiologickú situáciu a prijímali opatrenia, ako počas prvej vlny pandémie.

Od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí budú tiež zakázané, ostatné s prekrytím dýchacích ciest. V septembri sa neodporúča organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Oznámil to vo štvrtok minister zdravotníctva Marek Krajčí po celodennom zasadnutí odborného konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Minister i hlavný hygienik SR Ján Mikas potvrdili, že opatrenia sa budú pravidelne prehodnocovať na zasadnutiach konzília. Vo štvrtok po tomto verdikte nebolo úplne jasné, ako to praví kalendár domácich podujatí, predovšetkým ligových. Najvyššia futbalová súťaž je rozbehnutá a v Bratislave by sa mal 4. septembra odohrať aj zápas Ligy národov proti Česku. V druhej polovici mesiaca sa majú ísť aj medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Od 1. júla sa na Slovensku povolili športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi za podmienky dodržania šachovnicového sedenia. Športové kluby mohli za dodržania tejto požiadavky a zabezpečenia kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov naplniť tribúny maximálne do 50 percent kapacity štadióna. Konzílium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových zväzov, ktoré apelovali na vládu, aby zvýšila počet účastníkov na súťažných podujatiach. Už od 6. júla však vošli do platnosti upravené pravidlá so sedením v každom druhom rade ako dôsledok porušenia hygienických nariadení počas šlágra futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede. Nové opatrenie bolo prezentované zároveň ako ústretový krok s predpokladom zjednodušenie kontroly plnenia nariadení zo strany organizátorov hromadných podujatí.

„Rozhodli sme sa, že menej rizikové krajiny zostanú zachované až do 1. septembra, keď môže dôjsť k ich prehodnoteniu. Zároveň sme zadefinovali tzv. rizikové regióny aj v menej rizikových krajinách, nakoľko sme na začiatku druhej vlny pandémie. Ochorenie sa naozaj rozširuje po všetkých krajinách a stúpa počet nakazených,” uviedol minister. Do zoznamu rizikových regiónov patria v Česku Praha, v Chorvátsku Vukovarsko-sriemska župa, a Splitsko-dalmatínska župa, v Poľsku Sliezske vojvodstvo a Malopoľské vojvodstvo, Španielsko, vo Francúzsku Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France a Mayotte, ďalej Belgicko, Malta, v Holandsku Noordholland a Sudholland, v Írsku Midlands a Mid-East, v Dánsku Midtjylland, vo Veľkej Británii Grampian a v Estónsku Tartumaa a Harju Maakond.

Zdroj: TASR

Foto: