Kúpili sme si 10 dní za 100 miliónov. Pri dobrom testovaní a trasovaní by sme ušetrili 90 miliónov – na dve nemocnice

Keďže sa však štát cez leto nepripravil, slovenská vláda musela v panike pri obavách z kolapsu nemocníc donútiť ľudí dať sa povinne testovať. A to nebude zadarmo.

Prečo opatrenia v prvej vlne koronakrízy fungovali tak účinne? Jedným z hlavných dôvodov bolo hermetické uzavretie štátov. No teraz ostávajú hranice otvorené, čo spôsobí, že počet prípadov v jednotlivých krajinách sa bude blížiť k európskemu priemeru. A ten rastie.

Robiť akékoľvek domáce opatrenia, ako napríklad celoplošné testovanie, a nechať pritom otvorené hranice, bude mať časovo obmedzený efekt. V Európe sú iba tri krajiny, ktoré nestratili kontrolu nad koronavírusom (incidiencia menej ako 100). Ide o Estónsko, Nórsko a Fínsko. Pre všetky tri platí, že sa do nich bez negatívneho testu alebo povinnej 10-dňovej karantény nedostanete. Zároveň ide o tri najodľahlejšie európske krajiny.

Krajiny, ktoré ešte majú nádej zabrániť silnej epidémii (incidiencia menej ako 200), sú Grécko, Dánsko a Švédsko. Opäť všetko štáty, ktoré sú odľahlejšími polostrovmi. A tiež Nemecko kvôli svojej výbornej schopnosti trasovať a testovať.

Naopak, najviac prípadov zaznamenávajú štáty ako Belgicko, Česko či Holandsko – všetko významné dopravné uzly. Zdá sa, že do tejto kategórie patrí so svojou polohou aj Slovensko. Krajina je napriek veľkej zodpovednosti Slovákov predurčená na ťažšie zvládanie covidu. Kvalitný a systematický prístup slovenskej vlády je pre manažment epidémie kľúčový.

Náklady na nájdenie jednej pozitívnej osoby vychádzajú na neuveriteľných 5-tisíc eur

Ak minister financií Eduard Heger odhaduje náklady na celoplošné testovanie na sto miliónov eur, potom náklady na nájdenie jednej pozitívnej osoby vychádzajú na neuveriteľných 5-tisíc eur. Ak by lepšie fungovalo trasovanie a testovanie, tieto náklady mohli byť násobne nižšie.

Na nájdenie jedného pozitívneho človeka pomocou drahších PCR testov momentálne potrebujeme vykonať zhruba päť testov. Ich cena je okolo 350 eur. Ak do toho započítame náklady na trasovanie, nepresiahneme sumu 400 eur. Je tak zrejmé, že pokiaľ by na Slovensku rýchlo a kvalitne fungoval systém vyhľadávania nakazených, náklady by boli desaťnásobne nižšie oproti plošnému testovaniu.  

Za neschopnosť ministerstva zdravotníctva platíme všetci obrovské peniaze. Pokiaľ by sa dobre testovalo a trasovalo, mohli sme ušetriť 90 miliónov eur. Miesto celoplošného testovania sme mohli mať postavené dve nové regionálne nemocnice.

 

Nezvládnutá príprava

Ak štát znova nezvládne uchopiť koronakrízu aj napriek celoplošnému testovaniu, bude sa už čoskoro opakovať situácia z leta. Slovenské ministerstvo zdravotníctva počas prázdnin takmer vôbec nenavýšilo kapacitu interného testovania, keď ho zvýšilo iba z úrovne 1 500 PCR testov denne na 2 000. Celú zvyšnú kapacitu zatiahli súkromné laboratóriá. Minister, ktorý bojuje proti zisku v zdravotníctve si mohol uvedomiť, že práve zisk je najlepší motivátor rastu investícií do sektora.

No trasovanie kontaktov už súkromníci zastúpiť nedokážu. Na konci septembra bolo na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva zamestnaných iba 179 pracovníkov odboru epidemiológie. Tí boli posilnení o pár desiatok dohodárov a dobrovoľníkov. Zjavne nedostatočne. Príklad Nemecka ukazuje, že krajina, ktorá vo veľkom testuje a trasuje, odsunie príchod komunitného šírenia o týždne.

 

Nezvládnutý manažment

Britský premiér Boris Johnson v sobotu večer ohlásil druhý veľký lockdown. Zatvorené bude až do decembra všetko okrem kľúčových prevádzok a škôl. V tom istom čase Slovensko realizovalo celoplošné testovanie s tým istým cieľom – zastaviť šírenie vírusu, ktorý sa vymkol spod kontroly. Slovensko aj Británia stratili kontrolu nad vírusom. Obe krajiny patria medzi tie horšie v Európe čo sa týka početnosti nových prípadov. Spojené kráľovstvo si na rozdiel od Slovenska vybralo tvrdý lockdown. Z epidemiologického hľadiska bude zaujímavé sledovať, aký efekt bude mať na krivku vývoja nakazených britské a aké slovenské riešenie. Realizované budú takmer v rovnakom čase. 

Aj keď slovenské riešenie bude mať na rozdiel od britského okamžitý dopad, to dôležitejšie ešte len príde. Až v decembri bude zrejmé, ktorá krajina sa dokázala s covidom popasovať lepšie.

Celý článok čítajte na https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/bilancia-matovicovho-testovania-kupili-sme-10-dni-100-milionov

 

Autor: Ronald Ižip

Zdroj: trend.sk

Foto: fotolia.com