Lekári písali poukazy na neexistujúcich pacientov, lekárnici s nimi spolupracovali. Obvinili už 64 osôb

Polícia informovala o zločine, ktorý bol páchaný na celom Slovensku. Dopúšťali sa ho lekári. Polícia v prípade vypočula viac ako 1500 svedkov. Vyšetrovateľ napokon obvinil 64 osôb z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.Ako informovala polícia na sociálnej sieti, vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici takmer 3 roky intenzívne pracoval na objasnení závažného zločinu, ktorý bol páchaný na celom Slovensku. Výsledkom jeho mravčej práce sú desiatky obvinených osôb.

Neexistujúci pacienti

Lekári vypisovali lekárske poukazy na zdravotnícke pomôcky, ktoré neboli dodané pacientom a lekárne ich cez pokladne dávali na preplatenie zdravotnej poisťovni. Všetko sa pritom odohralo bez vedomia a súhlasu reálne existujúcich pacientov, niektorí z nich boli dokonca mŕtvi.

“Spoločným konaním doposiaľ spôsobili zdravotnej poisťovni škodu vo výške takmer 152-tisíc eur. Za tento závažný zločin hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov a zákaz činnosti,” priblížila polícia.

Reťazec lekárov a lekárnikov

Obvinení mali od januára 2010 do októbra 2015 prostredníctvom mandatárov, ako aj štatutárov dvoch spoločností z Banskej Bystrice (zástupca na zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych pomôcok, produktov tzv. vlhkého krytia, reklamy, propagácie a marketingu), na území Slovenskej republiky, po vzájomnej dohode s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, čiže lekármi, a poskytovateľmi lekárenskej starostlivosti, čiže lekárnikmi, zorganizovať reťazec lekárov a lekárnikov.

Polícia začala trestné stíhanie v roku 2016. Ako uviedli v príspevku, jedná sa obzvlášť závažný zločin podvodu. V prípade vykonali domové prehliadky, prehliadky iných priestorov a pozemkov. Zaistili množstvo listinných dôkazov. Vypočutých bolo až 1500 svedkov, či už pacientov alebo lekárov. “Ďalších takmer 800 svedkov (pacientov) už bolo mŕtvych a ostatných nebolo možné vypočuť z dôvodu zlého psychického stavu alebo neprítomnosti v mieste bydliska (bezdomovci, dlhodobo odsťahovaní do zahraničia),” objasnili v príspevku.

Po vykonaní analýz výsluchov, ako aj záverov znaleckého skúmania, 31. januára 2019 vyšetrovateľ obvinil 64 osôb z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva, dodala polícia. Prípad však zďaleka nekončí, aj naďalej je v štádiu vyšetrovania. Spisový materiál podľa polície v súčasnosti obsahuje viac ako 60-tisíc listov.

Autor, zdroj: topky.sk

Foto: fotolia.com