Malackí pediatri nevydávajú potvrdenia do školy či na krúžky

Malackí pediatri od septembra nevydávajú ospravedlnenky do školy či potvrdenia na voľnočasové aktivity. Pre TASR to potvrdila lekárka Tatiana Speváková. Pediatri tento krok avizovali už v júli. Považujú to za nevyhnutné opatrenie, aby im ostal dostatok času na starostlivosť o choré deti.

“Lekári si na ambulancie umiestnili oznámenie o nevydávaní ospravedlneniek. To slúži rodičom, aby ho odovzdali školám ako vysvetlenie, školám zase ako potvrdenie, že rodičia si dali námahu a pýtali ho. Ospravedlnenku k tomto oznámeniu vypíše rodič,” vysvetlila Speváková.

Iniciatívu podľa nej podporujú aj pacienti, rodičia či školy. “Zaťažuje to aj školy, aj rodičov. Školy musia tieto ospravedlnenky zbierať, archivovať a podobne,” skonštatovala. Ozrejmila, že pri banálnej chorobe sa deti liečia doma a lekára musia navštíviť len pre ospravedlnenku do školy.

Speváková poukázala aj na zastaranosť systému. “Sme zvyknutí na socialistické zdravotníctvo – lekárov je dosť a sú to takí štatisti, ktorým sa idem ukázať s každým problémom. V západnej medicíne to tak už však nefunguje, je v nej málo lekárov a môžu sa venovať len naozaj chorým pacientom,” priblížila. Pediatri o svojom rozhodnutí informovali riaditeľov školských zariadení v okrese, rezorty školstva i zdravotníctva aj Bratislavský samosprávny kraj. “Ministerstvo zdravotníctvo reagovalo, že situáciu pediatrov v našom okrese pozná a snaží sa ju prostredníctvom reformy primárnej sféry ovplyvniť,” informovala lekárka.

Malackí pediatri ešte v júli poukázali, že ich v regióne ubúda a zároveň sa zvyšuje počet pacientov. Avizovali, že budú musieť pristúpiť k nevydávaniu rôznych potvrdení, aby sa zvládli starať o závažne choré deti.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com