Máte pozitívny antigénový test na COVID-19, patríte do rizikovej skupiny a potrebujete liečbu? Počkajte si na ďalší drahší test – nevadí, že čas beží…

Dnešok – 26. júl 2022 sa znovu zapíše do pamätnej zbierky byrokratických meganezmyslov slovenského zdravotníctva. Máte pozitívny antigénový test na COVID-19, patríte do rizikovej skupiny alebo ste senior a potrebujete antivirotickú liečbu? Počkajte si na ďalší drahší test, lekár vám bez neho liečbu nemôže predpísať – nevadí, že čas beží… 

O čo ide?

Úradníci Ministerstva zdravotníctva SR  “obdarovali” (nielen všeobecných) lekárov ďalšou odbornou “perlou” – vydali dve usmernenia k antivirotickej liečbe na COVID-19. Jedno sa týka lieku, ktorý zatiaľ ani nemáme (Paxlovid) a mal by prísť na Slovensko až budúci mesiac (naozaj aktuálna informácia!) a druhý sa týka síce na Slovensku existujúceho lieku (Lagevrio), avšak s výrazne obmedzenou dostupnosťou (nie je vôbec alebo sa na jeho distribúciu čaká celé dni, vtedy je už však pacientovi nanič).

MU-paxlovid_pripomienky-final-25072022 (1).pdf

Pri oboch liekoch dochádza k veľmi závažnej zmene pri ich predpisovaní a vôbec nie je jasné, s kým úradníci takýto mimoriadne vážny medicínsky krok konzultovali. Ak s niekým z medicínskej obce, všeobecní lekári by naisto radi vedeli, s kým…

Takže : ak si urobíte antigénový test a bude nepopierateľne pozitívny, budete mať zároveň aj stredne ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a možno budete patriť aj do rizikovej skupiny pacientov a budete konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom a on Vám bude chcieť poskytnúť bez zbytočného zdržania  účinnú liečbu antivirotikom – nebude vám ho môcť predpísať… Prečo? Pretože si musíte dať ešte urobiť buď RT-PCR test alebo LAMP test… A je úplne jedno, že vás naň lekár môže objednať elektronicky alebo papierovo. Hodiny tikajú.

Je jedno, že ste senior. Je jedno, že ste vysoko rizikový pacient. Je jedno, že máte jasne pozitívny antigénový test. Je jedno, že z dôvodu zníženia šírenia nákazy je dôležité, aby ste zostali doma a nešírili infekciu v komunite – budete aj tak cestovať za ďalším testovaním… Je jedno, že na vás doma alebo na zdravotníka, ktorý Vás pri podozrení na ochorenie COVID-19 vyšetrí antigénovým testom doma, v ambulancii alebo na centrálnom príjme či v sanitnom vozidle, „vyskočí“ čiarkovanie antigénového testu tak, že bude nespochybniteľné. Je jedno, že budete mať vysoké horúčky, budete kašľať či budete schvátený. Recept na antivirotikum nedostanete, pretože si budete musieť počkať na výsledok iného, ďalšieho a drahšieho testu, na ktorý vás môže objednať iba lekár. Teda ak nie je víkend alebo vyčerpaný lekár si konečne po troch rokoch “hospodárskeho nasadenia” konečne nevzal dovolenku.

Nie je jasné, ako sa na testovanie chorý pacient dostane, ak ho naň nebude mať kto odviesť alebo žije osamelo na vzdialenom vidieku. Zaujímavá je aj byrokratická úvaha, prečo lekárovi nestačí na indikáciu správnej liečby – napr. v domove dôchodcov, antigénový test, ktorý sa už stal štandardnou výbavou týchto zariadení. Pacient na liečbu ani tu nebude mať nárok a bude musieť čakať na výsledok podstatne drahšieho a komplikovane dostupného RT-PCR alebo LAMP testu napriek tomu, antigénový test na COVID-19 bude preukázateľne pozitívny a že každý deň, neraz každá hodina sa počíta…

A napokon – ak RT-PCR alebo LAMP test neabsolvuje, na antivirotickú tabletovú liečbu ani pri klinicky jasných príznakoch ochorenia nebude mať nárok. Nie je oficiálne známe, kto inicioval takýto nezmysel. Je však známe, že testovanie RT-PCR testami je podstatne drahšie ako antigénové testovanie, ktoré si pacient urobí doma… Náklady na diagnostiku bez akéhokoľvek racionálneho medicínskeho dôvodu sa exponenciálne zvyšujú. Možno aj to je jeden z dôvodov…

Vyhrážka pre lekárov ako bonus

Úradníci Ministerstva zdravotníctva nezabudli zdôrazniť, že sa bude robiť kontrola predpisovania liekov na COVID-19. A teraz to najzaujímavejšie – bude sa robiť administratívne: je jedno, či pacient mal pozitívny antigénový test a bol evidentne chorý. Nikoho nebude zaujímať, v akom klinickom stave bol pacient a do akej rizikovej skupiny patril… Skontroluje sa, či mal RT-PCR test a či lieky dostal až po jeho vykonaní. Z uvedeného vyplýva, že ak lekár bude mať “odvahu” pacientovi liek na COVID-19 predpísať iba na základe jeho zjavne nedobrého zdravotného stavu a pozitívneho antigénového testu, poľahky sa môže stať, že po “kontrole” bude lieky pre svojich pacientov platiť z vlastného… Nie, nie je to vtip – kópiu mailu z ministerstva, ktorý dnes dostali lekári, uvádzame nižšie. 

Som presvedčená, že my, všeobecní lekári, budeme liečiť svojich pacientov podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia, odborných znalostí a etiky bez ohľadu na nezmyselné a nelogické usmernenia. Našim členom sme už príslušné pokyny v záujme správnej liečby našich pacientov vydali.

 

MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA

prezidentka

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

 

Vážený pán doktor / Vážená pani doktorka,

radi by sme Vás informovali o novom odbornom usmernení  k liečbe antivirotickými liekmi Lagevrio 200 mg a o  pripravovanom procese spustenia lieku Paxlovid 150 mg + 100 mg.

Najdôležitejšou zmenou v usmerneniach je zrušenie akceptácie diagnostiky ochorenia COVID 19 iba  AG testom. Liečba antivirotikami  je indikovaná u dospelých pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 s potvrdeným ochorením COVID-19 metódou RT-PCR, LAMP testu.

Zároveň by sme Vás chceli informovať aj o spustení kontroly preskripcie a pozitívneho PCR testu pre daného pacienta, nakoľko pri akceptácii diagnostiky ochorenia COVID 19 na základe AG testov prikázalo k značnému zneužívaniu preskripcie.

Paxlovid 150 mg + 100 mg je aktuálne ešte nedostupný, SR čaká na prvú dodávku, ktorá by mala prísť začiatkom augusta. O dátume dostupnosti a možnosti preskripcie Vás budeme samozrejme včas informovať.

V prílohe tohto emailu nájdete :

  • Usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky k liečbe antivirotickým liekom Paxlovid 150 mg + 100 mg pri miernom až stredne ťažkom priebehu ochorenia COVID-19.
  • Usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky  k liečbe antivirotickým liečivom molnupiravir (Lagevrio 200mg) pri miernom až stredne ťažkom priebehu ochorenia COVID-19
  • Informovaný súhlas pacienta k liečbe Paxlovidom.

 

Zároveň sú všetky dokumenty prístupné aj na internetovej stránke Ministerstva.

Ďakujem.

S pozdravom

Mgr. Anna Vajdová

Odbor koordinácie testovania a vakcinácie

Sekcia koordinovania úloh zdravotníctva pri krízových situáciách

Ministerstvo zdravotníctva SR

Limbová 2| 837 52 Bratislava| Slovenská republika