Matovič špekuluje o predĺžení núdzového stavu. Odmieta tiež uviesť mená odborníkov, ktorí mu poradili celoplošné testovanie

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť o týždeň v sobotu (14. 11.). Vláda SR ho pre pandémiu nového koronavírusu vyhlásila od 1. októbra na 45 dní. Spolu s núdzovým stavom by sa mal skončiť aj zákaz vychádzania.

Matovič špekuluje o predĺžení núdzového stavu – opäť o tom nerokoval s nikým

Premiér Igor Matovič nevylúčil predĺženie núdzového stavu. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii o epidemiologickej situácii na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom a neskôr aj v sobotu.

“Predpokladám, že bude dohoda na tom, že ho budeme predlžovať opätovne, lebo ho v tejto situácii určite potrebujeme,” povedal s tým, že sú stále naň rovnaké dôvody, aké boli aj predtým.

Vláda vyhlásila núdzový stav od 1. októbra na 45 dní. Následne prijala zákaz vychádzania s viacerými výnimkami aj v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19. Ten má rovnako v zmysle uznesenia vlády trvať do 14. novembra. Neplatí v čase od 1:00 do 5:00. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.
V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Premiér odmietol uviesť mená odborníkov, ktorí mu radili pri tvorbe celoplošného testovania

Novinári na piatkovej tlačovej konferencii vyzvali premiéra Matoviča, aby po opakovaných výzvach uviedol mená odborníkov, s ktorými sa radil pri tvorbe projektu celoplošného testovania na COVID-19 na Slovensku. Matovič ich mená opäť odmietol zverejniť, avšak žiadny dôvod neviedol. Na opakovanú otázku novinárov napokon oznámil, že mu radil mimo iných aj infektológ prof. Jarčuška, ktorý s ním bol prítomný na tlačovej konferencii. Prof. Jarčuška však vo svojom následnom vystúpení na tlačovej konferencii premiérovo vyhlásenie nepotvrdil. Uviedol, že sa o celoplošnom testovaní dozvedel dva dni pred jeho oficiálnym oznámením verejnosti.

Matovič tiež nevedel vysvetliť, ako Vláda SR dospela k tomu, že v druhom kole testované okresy museli mať percento infikovaných 0,7%. Na otázku, prečo je toto číslo takéto, nedal žiadnu odpoveď. nevedel tiež vysvetliť, prečo Vláda SR nerešpektovala názor konzília odborníkov, ktoré odporúčalo vykonať druhé kolo testovania v okresoch s vyšším počtom pozitívne testovaných.

Zdroj: TASR, redakcia

Foto: fotolia.com