Vo všeobecnom lekárstve sa rodí budúcnosť zdravotnej starostlivosti. Naši študenti z Lekárskej fakulty UK v Bratislave dokazujú, že s kvalitným vzdelaním a praxou môžeme zlepšiť životy tisícov pacientov každý deň.
Keď sa povie všeobecné lekárstvo, mnohí si predstavia prvý kontakt pacienta s lekárom. No tento odbor, často označovaný aj ako „chrbtová kosť zdravotného systému“ skrýva oveľa viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Všeobecné lekárstvo má svoje špecifiká a rovnako ako iné medicínske odbory si vyžaduje neustále vzdelávanie a rozvoj odborných schopností. Všeobecný lekár nie je špecialistom na jeden orgán či systém. Musí mať prehľad o celej medicíne – od pediatrie po geriatrickú starostlivosť, od akútnych stavov po chronické ochorenia. Každý deň sa stretáva s rôznorodými pacientmi, ktorí prinášajú nové výzvy. A na rozdiel od iných odborov, všeobecný lekár sprevádza pacienta počas celého života, čo mu umožňuje vytvoriť dlhodobý a dôverný vzťah. Táto kontinuita je kľúčová pre efektívnu zdravotnú starostlivosť. Tento vzťah lekára a pacienta si všímajú na stážach v ambulanciách aj naši študenti:
„Veľmi sa mi páčilo, ako bol vedený rozhovor s pacientmi, bol na veľmi profesionálnej ale zároveň príjemnej úrovni. Vidno, že pani doktorka pozná svojich pacientov a vedela nám ku každému povedať aj jeho históriu a spôsob liečby…“
„Jeden plnohodnotný deň strávený na ambulancii ukázal esenciu všeobecného lekárstva…“
Odbor, ktorý mení pohľad na kariéru lekára
Mnohí medici sa počas štúdia prvýkrát stretnú so všeobecným lekárstvom až v piatom ročníku. Práve v tomto bode a po návšteve našich školiacich ambulancií ich prekvapí, aký široký a rozmanitý tento odbor je, a až vtedy pochopia, že všeobecný lekár je omnoho viac než len „lekár prvého kontaktu“. Tento moment môže zásadne ovplyvniť ich pohľad na budúcu kariéru. Mnohí študenti opakovane priznávajú, že ich predchádzajúce predstavy o všeobecnom lekárstve boli limitované. Až kontakt s reálnou praxou v piatom ročníku im otvorí oči: „Nevedel som, že všeobecný lekár robí tak veľa – diagnostika, prevencia, vzťahy s pacientmi. Je to výnimočný odbor…,“ hovorí jeden z nich. Takéto skúsenosti môžu dokonca ovplyvniť ich rozhodnutie, akú špecializáciu si po ukončení štúdia medicíny zvolia.
Mnohí zvažujú všeobecné lekárstvo práve po takýchto skúsenostiach. „Moje očakávania boli naplnené a dokonca aj prekonané a po tejto skúsenosti aj sám zvažujem prácu všeobecného lekára…,“ napísal študent po stáži v ambulancii.
Výzvy na zmenu
V súčasnosti je štúdiu medicínskeho odboru všeobecné lekárstvo okrem teoretických prednášok, venovaný jednému klinickému dňu na ambulancii všeobecného lekárstva v piatom roku štúdia. Študenti sa zhodujú, že možnosť zoznámiť sa so všeobecným lekárstvom už v nižších ročníkoch by mohla významne prispieť k ich lepšiemu pochopeniu odboru a jeho dôležitosti. Medici by už počas prvých rokov mohli získať prehľad o tom, čo všeobecný lekár skutočne robí a oceniť jeho význam v zdravotníctve. Na tento fakt poukazujú aj štúdie renomovaných odborníkov zo zahraničia, kde v posledných rokoch pozorujeme neustále väčší trend posúvať výučbu všeobecného lekárstva do nižších ročníkov lekárskych fakúlt. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa študenti medicíny stretávajú so všeobecným lekárstvom počas klinických stáží, ktoré začínajú v 3. alebo 4. ročníku. V niektorých krajinách, ako napríklad v Holandsku je všeobecné lekárstvo integrované do celého študijného programu, pričom študenti majú možnosť získať skúsenosti v tomto odbore už v ranných fázach štúdia.
Medici vo svojich spätných hodnoteniach opakovane uvádzajú:
„Privítala by som, aby sa výučbe všeobecného lekárstva venovalo viac pozornosti v zmysle viac hodín praxe, kľudne aj v skorších ročníkoch stráviť aspoň týždeň praxe na ambulancii každý rok…“
„Jediné čo by som navrhla, je viac dní strávených na ambulancii, nakoľko mi to dalo veľa nového a užitočného…“
Vzdelávanie inak
Na LF UK v Bratislave vyučujú všeobecné lekárstvo najlepší odborníci, všeobecní lekári priamo z praxe, certifikovaní lektori ktorí zároveň odovzdávajú svoje cenné rady a skúsenosti aj na mimoriadne obľúbených Akadémiách medicíny, práva a manažmentu svojim kolegom všeobecným lekárom po celom Slovensku. „Práve podpora najväčšej odbornej spoločnosti – Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), ktorá od svojho vzniku vynakladá všetko svoje úsilie do kvalitného a kontinuálneho medicínskeho vzdelávania vo všeobecnom lekárstve na Slovensku je silnou garanciou úspešného a moderného vzdelávacieho procesu aj na lekárskej fakulte…“, dodáva doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH, prednosta Ústavu všeobecného lekárstva na LFUK v Bratislave.
Študenti sa pravidelne zúčastňujú praktických stáží v ambulanciách všeobecných lekárov, kde získavajú neoceniteľné skúsenosti z reálnej praxe. „Učitelia nás vedú nielen k odbornosti, ale aj k empatii a ľudskému prístupu,“ pochválil sa jeden zo študentov.
Kontakt s reálnymi pacientmi, ktorí prichádzajú doslova z ulice s rôznorodými ťažkosťami a prax v bežnom pracovnom prostredí všeobecných lekárov je nenahraditeľná. „Stáže v ambulanciách nám umožňujú zažiť každodennú realitu a naučiť sa, ako efektívne riešiť rôzne situácie, od diagnostiky až po budovanie dôvery s pacientom…,“ píšu študenti.
Spokojnosť študentov – hlas budúcnosti
Študenti oceňujú, že na stáži môžu pracovať v autentickom prostredí, kde vidia široké spektrum zdravotných, sociálnych a spoločenských problémov. Stretávajú sa tak s problémami, ktoré nezažijú na stážach pri lôžku pacienta v nemocniciach. Ako uviedol medik, „Očakávania boli asi miliónkrát prekonané. Bolo to skvelé, užitočné, bol som sám s doktorkou a všetko si skúšal, pýtal sa. Strávil som tam niečo vyše 9 hodín a dohodol sa, že prídem aj nabudúce vo svojom voľnom čase.“
Študenti často zdôrazňujú, že skúsení všeobecní lekári sú pre nich vzorom a zdrojom inšpirácie. „Môj lektor bol neskutočne trpezlivý a vždy si našiel čas vysvetliť, prečo robí konkrétne rozhodnutia. To mi pomohlo pochopiť súvislosti a učiť sa…“
Mnohí študenti priznávajú, že stáže im zmenili pohľad na všeobecné lekárstvo ako odbor: „Stáž mi ukázala, že práca všeobecného lekára nie je monotónna, ale veľmi pestrá a zmysluplná…“
Niektoré praktické medicínske úkony si trénujú študenti prvýkrát práve v ambulanciách všeobecných lekárov počas stáže: „ Páčil sa mi odborný, ale milý a ľudský prístup pani doktorky, všetko nám s ochotou vysvetlila a odpovedala na všetky naše otázky, aktívne nás zapájala do svojej práce v ambulancii v daný deň a mali sme možnosť si nacvičiť aj niektoré praktické úkony, ktoré sme za 5 rokov štúdia a počas stáží na oddeleniach nemali ešte šancu vyskúšať. Myslím, že deň strávený na ambulancii mi dal veľa nových skúseností a dobrý náhľad na prácu a dôležitosť práce všeobecného lekára.“
Veľkou výhodou oproti stážam v nemocniciach je, že výučba v ambulanciách prebieha individuálne, čím je zabezpečená väčšia interakcia medzi študentom, vyučujúcim a reálnym pacientom. Ako uvádza študent, „Páčilo sa mi, že som bol sám na ambulancii, pani doktorka sa mi mohla naplno venovať a mal som väčšiu možnosť si všetko aj prakticky vyskúšať, do všetkého som bol zapájaný…“
Všeobecné lekárstvo nie je len odbor – je to poslanie, životný štýl, ktorý si vyžaduje otvorenú myseľ, hlboké vedomosti a ochotu neustále sa zlepšovať. Naša spoločná snaha prináša výsledky, ktoré formujú nielen budúcnosť lekárov, ale aj zdravie celej spoločnosti. Naši študenti sú dôkazom toho, že kvalitné vzdelávanie je kľúčom k úspechu a že všeobecní lekári budú aj naďalej pilierom nášho zdravotníctva.
Moja veľká vďaka a rešpekt patrí všetkým učiteľom, ktorí s láskou odovzdávajú svoje skúsenosti a vedomosti študentom medicíny na Ústave všeobecného lekárstva Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH
Prednosta Ústavu všeobecného lekárstva LFUK v Bratislave, garant pre špecializačné štúdium vo všeobecnom lekárstve
Viceprezident Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)