Verejná minimálna sieť všeobecných ambulantných lekárov sa bude určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR avizuje, že dostupnosť ambulantnej starostlivosti na Slovensku by sa tak mala zlepšiť.
“Schválené nariadenia je možné považovať za začiatok reformy ambulantného sektora v SR, ktorej cieľom je zabezpečiť dostatok všeobecných lekárov pre občanov naprieč Slovenskou republikou, a aj tým zvýšiť kvalitu a dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej krajine,” uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Verejná minimálna sieť ambulantných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast sa má určovať každý rok. Medzi základné kritériá bude patriť aj maximálny čas dojazdu. Miestna dostupnosť v okrese bude zabezpečená, ak nepresiahne 25 minút.
“Cieľom je zabezpečiť normatív určujúci verejnú minimálnu sieť, ktorý bude vyjadrovať optimálny stav a automaticky reagovať na demografické a migračné zmeny v populácii poistencov,” uviedlo v predloženej správe ministerstvo.
Rezort vysvetlil, že na rozdiel od predošlého stavu ide o dynamické definovanie siete na základe určených parametrov s každoročným vyhodnocovaním, monitorovaním siete a klasifikáciou okresov ako zabezpečených, nedostatkových, rizikovo nedostatkových a kriticky nedostatkových. Zavádza sa aj nový nástroj na identifikáciu rizikových okresov, kde nie je dostatočne zabezpečená všeobecná ambulantná starostlivosť.
Zmena súvisí s vlani schválenou reformou zdravotníctva. Nový normatív, teda potrebná kapacita verejnej minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti, má byť platný od 30. júna.
Zdroj: TASR
Foto: archív redakcie