Molnupiravir je perorálnym antivirotikom – experimentálnym liekom pri liečbe COVID-19. Na Slovensku ide o neregistrovaný liek, jeden liečebný cyklus stojí pre jedného pacienta vyše 600 EUR (jedna dávka očkovacej látky proti COVID-19 stojí zhruba 20 EUR). Klinických dát k lieku je zatiaľ málo, naďalej prebiehajú klinické štúdie. Súčasne uvádzaná účinnosť liečby je 30% (pri podaní dvoch dávok vakcíny proti COVID-19 je ochrana zhruba 90%).
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) uverejnilo na svojej webovej stránke informácie k molnupiraviru v indikácii na liečbu COVID-19. Informácie nájdete na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)
1/ Ide o neregistrovaný liek. Za indikáciu liečby je zodpovedný indikujúci lekár. Pacient má pred liečbou podpísať informovaný súhlas, ktorým súhlasí s podávaním lieku. MZ SR neuverejnilo žiadny spôsob, ako možno získať od COVID-19 pozitívneho, t.j. vysoko infekčného pacienta uvedený dokument, ktorý má byť indikujúcemu lekárovi doručený ešte pred liečbou molnupiravirom. Informovaný súhlas musí byť z forenzných dôvodov originálom vlastnoručne podpísaným pacientom, nemôže byť kópiou a musí byť súčasťou zdravotnej dokumentácie pacienta, pretože medicínsky a právne chráni pacienta aj indikujúceho lekára. Ide o experimentálny neregistrovaný liek. Inú formu informovaného súhlasu, napr. získaného formou tzv. telekonzultácie súčasná legislatíva nepozná. Informovaný súhlas pacienta sa vyžaduje aj v lekárni.
2/ Podmienkou podávania molnupiraviru je pozitívny RT-PCR test na COVID-19, antigénový test na indikáciu liečby nestačí. V súčasnosti na vykonanie RT-PCR testu pacienti musia čakať niekoľko dní. Občania na vidieku, kde nie je dostupné vykonanie RT-PCR testu a nemajú možnosť ako dostať sa na toto vyšetrenie, tento test nebudú mať vykonaný (napr. osamelí seniori, imobilní pacienti, vylúčené komunity a pod.) Z uvedeného dôvodu im liečba nebude indikovaná. Z dokumentu MZ SR nie je jasné, ako postupovať, ak z objektívnych dôvodov nie je možné vykonať RT-PCR test u suspektného pacienta.
3/ Molnupiravir sa má podať do 5 dní po výskyte príznakov ochorenia COVID-19 u pacientom s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. V dokumentoch uverejnených MZ SR nie je uvedené, aké príznaky sú definované pri miernom a aké pri stredne ťažkom priebehu ochorenia COVID-19, aby bola liečba správne indikovaná.
4/ Molnupiravir má byť dostupný vo vybraných lekárňach na území SR. Nie je jasné, ako si vysoko infekčný pacient vyzdvihne svoj liek predovšetkým, ak býva na vidieku bez vybranej lekárne disponujúcej liekom alebo je osamelým seniorom a podobne.
5/ Molnupiravir má byť podávaný v rovnakých indikáciách ako monoklonálne protilátky (MAB). V dokumente MZ SR nie je špecifikované, kedy je pacient indikovaný na konkrétnu liečebnú intervenciu (kedy podať MAB a kedy podať molnupiravir).
6/ Molnupiravir ku dňu 19.12.2021 nemá pridelený kód, a teda nie je možné ho poslať prostredníctvo elektronického receptu.
7/ Ku dňu 19.12.2021 nie je jasné, s akými liekmi je bezpečné liek indikovať, kombinovať a podávať, napr. s antikoagulanciami, antibiotikami, chemoterapiou u onkologických pacientov, biologickou liečbou a podobne.
8/ Napriek tomu, že v odbornom usmernení MZ SR sa ako indikujúci lekár uvádza “lekár v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo”, na webovom sídle MZ SR je uvedený pod záložkou “Liečba COVID-19 v ambulancii VLD” a rovnako “cesta pacienta” neuvádza pohyb pacienta mimo ambulancie všeobecného lekárstva. Uvedená skutočnosť vyvoláva nejasnosti v indikácii liečby neregistrovaným liekom iným ako všeobecným lekárom v prípade, ak iný indikujúci lekár pacientovi liek nepredpíše. Medicínsky a právne je dôležité, že zodpovedným za liečbu je v súčasnosti predpisujúci lekár.
Keďže ide o neregistrovaný liek, MZ SR prisľúbilo zverejniť viac informácií.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Foto: fotolia.com