MUDr. Jozef Sabol z nemocnice na Kramároch: Panika z Covid-19 bola priveľká a niektoré opatrenia neprimerané

Na jeho pracovisku operovali aj pacientov nakazených koronavírusom, ocitol sa v dvojtýždňovej karanténe a na príchod druhej vlny koronavírusu neverí. Lekár Jozef Sabol z bratislavskej traumatologickej kliniky SZU a UNB nám porozprával, aká bola počas pandémie situácia v nemocnici na Kramároch a prečo nášmu zdravotníctvu hrozil kolaps.

Prvé informácie boli skreslené

Keď sa koncom decembra v médiách objavila informácia o novom type vírusu, spozornela aj komunita lekárov na Slovensku. Najskôr len zo zvedavosti. „Spočiatku sa z Číny o koronavíruse šírili len neúplné a skreslené informácie. S kolegami sme sa už vtedy snažili nájsť nejaké štúdie, dokonca sme našli aj prvé informácie o liekoch, ktoré by mohli zaberať,“ spomína na začiatky pandémie bratislavský špecialista, ktorý v minulosti pôsobil vo funkcii riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

Keď sme zistili, že hydrochlorochín by na Covid-19 mohol zaberať, niektorí kolegovia sme si liek kúpili, aby sme ho mali pre prípad núdze k dispozícii,“ pokračuje.

Začiatkom nového roka ešte väčšina zdravotníkov verila, že na Slovensko vírus nedorazí. „V januári sme si ešte mysleli, že sa nás to netýka. Až keď k nám začali presakovať informácie z Talianska, pochopili sme, že pred problémom stojíme aj my,“ približuje.

Návrat lyžiarov z Talianska

Médiá postupne prinášali čoraz viac informácií o zhoršujúcej sa situácii v severnom Taliansku, kam chodieva na dovolenku aj veľa Slovákov. „Pamätám si, ako sme na klinike okolo 21. februára operovali šesť či sedem lyžiarov s rôznymi úrazmi, ktorí sa vrátili z Talianska. Už vtedy to v Taliansku horelo, ale epidémiu ešte nikto nebral vážne,“ opisuje a dopĺňa, že práve v tom čase sa na Slovensko vracalo množstvo lyžiarov zo zahraničia, ktorí mohli vírus importovať z rizikových oblastí.

„Poľovačka“ na koronavírus

Situácia sa rapídne zmenila až v marci, keď sa aj na Slovensku rozpútala „poľovačka“ na koronavírus a do karantény sa dostal aj doktor Sabol po tom, ako jednému z jeho kolegov diagnostikovali koronavírus.

„Bol z toho neuveriteľný cirkus, v médiách sa písalo, že na klinike traumatológie slúžil nezodpovedný lekár, ktorý sa vraj vrátil z Talianska. Nebola to pravda. Síce bol na lyžovačke, ale v Rakúsku a vrátil sa ešte pred karanténou,“ hovorí a dodáva, že neskôr boli na klinike pozitívne testovaní aj ďalší kolegovia. „Keď sme si v nemocnici robili vlastnú analýzu, zistili sme, že sa lekári mohli nakaziť práve od ošetrovaných lyžiarov z Talianska,“ hodnotí.

Mnohí seniori chorobu prekonali bez komplikácií

„Zo začiatku sme mali z ochorenia veľký rešpekt, ale obavy sa postupne rozptyľovali. V nemocnici sme totiž ošetrovali aj veľa pozitívne testovaných seniorov, ktorí nemali žiadne komplikácie. Takisto sme operovali viaceré akútne prípady s koronavírusom,“ dodáva.

Podľa doktora Sabola u nás vírus vyvolal viac paniky a mediálnej hystérie ako reálnych zdravotných problémov. Viaceré reštriktívne opatrenia vníma ako neprimerané. Politici v ľuďoch vzbudzovali priveľký strach z ochorenia, myslí si.

„Najpresnejšie sa o koronavíruse vyjadroval profesor Krčméry, ktorý má s epidémiami skúsenosti. Veľmi zrozumiteľne ľuďom vysvetlil, že ak nie sú vážne chorí, nemusia sa báť. Polymorbídnym pacientom odporúčal ostať doma a radil, aby sme do Veľkej noci boli všetci opatrní. Jeho odporúčania boli úprimné, pravdivé a pragmatické,“ hovorí.

Celý článok si môžete prečítať https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/mudr-jozef-sabol-z-nemocnice-na-kramaroch/

Zdroj: webnoviny.sk

Foto: TASR