Na potvrdenie o prekonaní COVID-19 stačí aj sms či email, netreba navštíviť všeobecného lekára

Pri vstupe do prevádzok sa možno preukázať podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR nielen dokladom o prekonaní ochorenia nie starším ako tri mesiace, ale aj dokladom o diagnostikovaní ochorenia v období nie dávnejšom ako tri mesiace od okamihu vstupu – za takýto doklad možno považovať sms správu alebo email o pozitivite, povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Ambulancie všeobecných lekárov sú preťažené – vykonávajú diagnostiku aj liečbu “nekovidových” pacientov, avšak sú enormne zahltené byrokraciou súvisiacou s kovidovou agendou.

“Nervozita v spoločnosti je enormná, odráža sa to aj u pacientov v zdravotníckych zariadenich. Týka sa to ambulancií aj nemocníc. Chaos v krajine vyvoláva napätie medzi občanmi,” povedala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). “Pacienti tvrdia, že sa nevedia do ambulancií dovolať, avšak zabúdajú, že ak lekár vyšetruje vyzlečeného pacienta alebo sestra odoberá krv, všetko nezahodia a nevrhnú sa k telefónu. Každé vyšetrenie aj telefonická konzultácia si vyžadujú pokoj, primeraný čas a plnú pozornosť lekára aj sestry. Staráme sa s plnou vážnosťou o životy a zdravie našich spoluobčanov, nie sme telefónna ústredňa. Prioritou je pacient, ktorého vyšetrujeme, nie telefón.”

Je tiež zbytočné chodiť do ambulancií po potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Potvrdenie od všeobecného lekára nie je potrebné ani pre zamestnávateľa

Uznesenie Vlády SR vymedzuje, že na cestu do a zo zamestnania je potrebné počas núdzového stavu potrebné predložiť DOKLAD o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starší ako tri mesiace. Dokladom je teda v súlade s týmto Uznesením aj pozitívny výsledok testu na COVID-19 nie starší ako tri mesiace, na “potvrdenie” už existujúceho pozitívneho výsledku nie je potrebný ďalší dokument od ktoréhokoľvek zdravotníckeho pracovníka.

V texte Uznesenia Vlády SR z 5.februára 2021 sa uvádza:

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 77 z 5. februára 2021 k návrhu na opakované predĺženie času trvania núdzového stavu podľa čl. 5 ods. 2 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov vyhláseného uznesením vlády SR č. 587 z 30. septembra 2020 a na prijatie opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov.

Vláda

  1. obmedzuje

C.1. s účinnosťou od 8. februára 2021, ak nie je ďalej uvedené inak, podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov na území Slovenskej republiky slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 8. februára 2021 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, do odvolania, najneskôr však do konca núdzového stavu opakovane predĺženého týmto uznesením, teda uplynutím 19. marca 2021, pričom toto obmedzenie sa nevzťahuje na:

  1. cestu do a zo zamestnania zamestnanca školy a školského zariadenia, ak sa táto osoba preukáže negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 7 dní alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nie starším ako 7 dní, alebo ak táto osoba prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo ak táto osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní, alebo osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19,

“Papierové potvrdenie už občania nepotrebujú,” zdôraznila Monika Palušková. “Stačí sa preukázať výsledkom pozitivity na COVID-19 nie starším ako 3 mesiace, ktorý pacient dostal na papieri po vyšetrení alebo mailom či v SMS vo svojom telefóne. Hlavne výsledok netreba vymazať alebo stratiť. Apelujeme na zamestnávateľov, aby prestali zamestnancov nútiť predkladať zbytočné potvrdenie o potvrdení pre potvrdenie. Stretávame sa s tým denne a vyvoláva to zbytočné konflikty. “Papier” od všeobecného lekára nepotrebujete,” uzavrela Palušková.

Zdroj: TASR, SVLS

Foto:SVLS